Profilaktyka zdrowia

Może zabraknąć aż 215 leków i wyrobów medycznych. Nowa lista Ministerstwa Zdrowia

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Źródło:
Rynek Zdrowia/gov.pl
Farmaceuta

Ministerstwo Zdrowia opublikowało wykaz leków oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności w naszym kraju. Na liście znajduje się aż 215 preparatów. Którzy chorujący mogą mieć problemy?

Jakich leków może zabraknąć w Polsce?

Ministerstwo Zdrowia co dwa miesiące aktualizuje listę leków zagrożonych brakiem dostępności na terenie Polski. Ostatnia z nich zawiera aż 215 pozycji. W obwieszczeniu ministra zdrowia z dnia 27 czerwca 2022 r. na próżno jednak szukać wyjaśnienia przyczyny.

- Na podstawie art. 37av ust. 14 ustawy z dnia 6 września 2001 roku – Prawo farmaceutyczne ustala się na dzień 1 lipca 2022 roku wykaz produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, stanowiący załącznik do obwieszczenia - brzmi komunikat.

Zobacz wideo: Jak bezpiecznie przyjmować leki?

Jak bezpiecznie przyjmować leki?

Polacy wydają krocie na leki przeciw grypie
Polacy wydają krocie na leki przeciw grypieDzień Dobry TVN
wideo 2/5

W załączniku znajduje się pełna lista leków, których może zabraknąć. Są na niej preparaty m.in. zawierające insulinę, o działaniu przeciwzakrzepowym, na zaburzenia trawienia czy chorobę Parkinsona.

Spada udział krajowych leków w polskim rynku

Problem z zaopatrzeniem w leki nie jest niczym nowym. Od dłuższego czasu udział krajowych leków w polskim rynku farmaceutycznym systematycznie bowiem maleje. Co więcej, pandemia COVID-19 pokazała, że bezpieczeństwo lekowe może zagwarantować tylko produkcja na terenie kraju, o czym w kwietniu br. przypominała w Dzień Dobry TVN Barbara Misiewicz-Jagielak, wiceprezes zarządu w Polskim Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.

- Musimy pilnie wdrożyć strategię, by jak najwięcej leków i substancji czynnych było produkowanych w Polsce - mówiła specjalistka.

Zobacz wideo: Czy może zabraknąć leków w Polsce?

Czy może zabraknąć leków w Polsce?
Czy może zabraknąć leków w Polsce? Źródło: Dzień Dobry TVN

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło: Rynek Zdrowia/gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: dowell/Getty Images

Pozostałe wiadomości