Profilaktyka zdrowia

Endometrioza – bolesny problem wielu kobiet. "Może doprowadzić do bezpłodności, a nawet resekcji jelita"

Profilaktyka zdrowia

Endometrioza to choroba, która dotyka wielu kobiet, najczęściej w wieku 28-35 lat. Jest trudna do zdiagnozowania, powoduje duże dolegliwości, ból i często utrudnia zajście w ciążę. O przyczynach, objawach i najnowocześniejszych metodach leczenia w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z ginekolog, dr Anną Golką-Leszczyńską.

Endometrioza - czym jest?

- Endometrioza jest zjawiskiem coraz bardziej rozpoznawalnym. Oczywiście to jest wiązka chorobowa, która na pewno istniała od wielu, wielu lat. Natomiast nie mieliśmy instrumentów, żeby dojść do tego, co to naprawdę jest. Dawniej pacjentki były diagnozowane pod tytułem zapalenie jajników, jajowód. Często te objawy wiązały się z tym, co dzisiaj demonstruje endometrioza - rozpoczęła dr Anna Golka-Leszczyńska, specjalistka ginekologii i położnictwa.

- Mówiąc po laicku, endometrioza jest to błona śluzowa macicy, która przemieszcza się do innych miejsc, czyli nie do właściwego ulokowania jej w jamie macicy, tylko w różnych miejscach, głównie w jamie brzusznej. I daje ogromne objawy bólowe związane z cyklem miesiączkowym. Na ogół miesiączkuje się cyklicznie. Polega to na tym, że złuszcza się śluzówka i jest krwawienie miesięczne. Ta śluzówka potrafi być umiejscowiona w różnych okolicach np. jamy brzusznej i powoduje krwawienie do brzuszka, czyli następuje krwawienie podwójne, a nawet wielokrotne - dodała.

Endometrioza - objawy

  • Bardzo obfite i bolesne miesiączki, przekształcające się później w bolesność całej jamy brzusznej;
  • bóle przy współżyciu, bóle w obrębie wiązadeł maciczno-odbytniczych;
  • ból przy oddawaniu moczu, stolca;
  • bóle promieniujące do ud i okolicy lędźwiowej;
  • biegunki, wzdęcia, nudności.

Specjalistka ginekologii i położnictwa ostrzegła, że jeśli zbagatelizujemy endometriozę, to spowoduje ona ogromne spustoszenie w organizmie.

- Tkanka, która powinna znajdować się w macicy, a jest gdzie indziej powoduje uszkodzenia narządów i tkanek, dając zrosty, bóle, krwawienia. Może to doprowadzić do bezpłodności, jak również może powodować zrosty jelit, co w ekstremalnych sytuacjach może doprowadzać do resekcji jelita - podkreśliła.

Jak przebiega diagnoza i leczenie endometriozy? Posłuchaj całej rozmowy z Anną Golką-Leszczyńską, specjalistką ginekologii i położnictwa w materiale wideo.

Zobacz także:

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Dominika Czerniszewska

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości