Profilaktyka zdrowia

Dlaczego ginekolodzy to głównie mężczyźni? Lekarka: "Powód jest absolutnie zaskakujący" 

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Katarzyna
Oleksik
kobieta u ginekologa

Wizyta u ginekologa nie należy do najbardziej komfortowych, dlatego spora grupa pań woli rozmawiać o swoich problemach intymnych z drugą kobietą. Tymczasem tę specjalizację znacznie częściej wybierają mężczyźni. Dlaczego tak się dzieje?

Ginekologia. Dlaczego mężczyźni wybierają tę specjalizację?

Dr Anita Mitra to brytyjska ginekolożka. Lekarka prowadzi konto na Instagramie, gdzie pod pseudonimem @gynaegeek dzieli się swoją wiedzą. W jednym z postów wyjaśniła, dlaczego to mężczyźni częściej zostają ginekologami. W pierwszej kolejności specjalistka przytoczyła dane zebrane przez Royal College of Obstetricians and Gynaecologists. Wynika z nich, że przyszli lekarze - mężczyźni chętniej wybierają ginekologię, natomiast kobiety stawiają na położnictwo.

Ciążowe tematy dla młodej mamy

Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?Dzień Dobry TVN
wideo 2/8

Lekarka dodała, że ginekologa: "To bardziej chirurgiczna specjalność w porównaniu z położnictwem, a chirurgia zawsze była zdominowana przez mężczyzn, co wiąże się z predyspozycjami płci". Co ciekawe, nie jest to jedyny powód. Inny jest, jak stwierdziła, "absolutnie zaskakujący". Otóż instrumenty medyczne wykorzystywane w ginekologii zostały tak zaprojektowane, że kobietom, które zazwyczaj mają mniejsze dłonie, trudniej jest z nich korzystać. - Jak dotąd nie znam firmy, która wykonałaby przyrządy medyczne dla kobiecych dłoni - dodała.

Kobieta czy mężczyzna? Kto jest lepszym ginekologiem?

Nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie. Są panie, które uważają, że panowie są znacznie delikatniejsi i badanie wykonywane przez mężczyznę jest po prostu mniej bolesne. Tym samym nie wyobrażają sobie, aby pójść do ginekologa-kobiety. Jest też spora grupa pań, która krępuje się rozebrać przed obcym mężczyzną i rozmawiać z nim o swoich problemach intymnych. Dlatego wolą leczyć się u kobiety.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: FG Trade Latin/Getty Images

Pozostałe wiadomości