Zdrowie

Leki i suplementy na odchudzanie mogą być niebezpieczne. Eksperci ostrzegają

Zdrowie

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
tvn24.pl
Leki i centymetr krawiecki

Lato to czas, w którym wiele osób chciałoby zmienić swoją sylwetkę. Aby to osiągnąć, zwykle potrzebne są zmiany nawyków żywieniowych, a także regularny ruch i ogólny, zdrowy tryb życia. Niestety, część osób woli w takiej sytuacji sięgnąć po leki bądź suplementy, które z założenia mają pomóc osiągnąć efekty szybciej. W efekcie mogą pojawić się poważne problemy zdrowotne. 

Suplementy i leki na odchudzanie - efekty

Jak podaje tvn24.pl, problem jest poważny, a przez leki i suplementy można wylądować nie na plaży, a na toksykologii. Z problemem borykają się przede wszystkim kobiety szukające ekspresowego sposobu na zgubienie zbędnych kilogramy. Na pomoc przychodzi internet, w którym łatwo o niebezpieczne suplementy czy leki.

Zdrowie

Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

- Wszędzie po otworzeniu strony są one dostępne. To, że nie są na receptę, usypia czujność, bo znaczy, że przecież one nie mogą być tak bardzo szkodliwe, a to absolutnie błąd - podkreśla toksykolog Eryk Matuszkiewicz.

Chociaż producenci obiecują naturalne składniki, takie jak wyciągi z guarany, zieloną kawę czy kofeinę, które mają stłumić apetyt i spowodować szybką redukcję tkanki tłuszczowej, to nie oznacza to, że preparaty są bezpieczne. Często spotykanym problemem jest przyjmowanie większych dawek preparatu niż ta zalecana. To stwarza ryzyko przedawkowania.

Efekty zdecydowanie mogą nas zaskoczyć - palpitacje, uczucie niepokoju czy kołatanie serca, zamiast redukcji masy ciała. Jednak to nie na nie czekamy. Warto pamiętać, że szybkie chudnięcie prawie nigdy nie jest zdrowe, a może powodować inne skutki uboczne. Zwłaszcza wspomagane lekami bez recepty lub suplementami. Ważne jest, aby stosować produkty zgodnie z ich zaleceniem, a leki na receptę jedynie w sytuacji, gdy tak zaleci lekarz.

Niebezpieczne leki i suplementy na odchudzanie

Część preparatów może być groźna dla naszego zdrowia, np. leki na cukrzycę, które zarejestrowane są również jako te na otyłość. Branie ich na własną rękę może skończyć się tragicznie.

- Kwitnie czarny rynek recept. W tej chwili mamy na rynku polskim taką sytuację, że tych leków nie ma w żadnej aptece - mówi psychoterapeutka i prezes Polskiego Towarzystwa Mediów Medycznych, Maja Herman.

Wiele osób próbuje zrzucić wagę lub przybrać na masie mięśniowej. Ci drudzy sięgają po sterydy, które również mają swoje skutki uboczne. Każda droga na skróty może się więc skończyć tragicznie dla naszego zdrowia. Warto zatem decydować się na odpowiedzialne sposoby chudnięcia, treningi i dietę, najlepiej pod okiem specjalistów.

Więcej przeczytasz na TVN24.pl

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Isabel Pavia/Getty Images

Pozostałe wiadomości