Zdrowie

Na co pomaga herbata z czystka? Właściwości, zastosowanie

Zdrowie

Autor:
Adrian
Adamczyk
Czystek - właściwości, stosowanie, przeciwskazania

Herbata z czystka cieszy się rosnącą popularnością. Coraz więcej osób decyduje się na zakup, chcąc skorzystać z jej właściwości. Jest łatwo dostępna i nie wywołuje efektów ubocznych.

Herbata zawierająca czystek może pomóc na infekcje górnych dróg oddechowych. Właściwości herbaty z czystka są wykorzystywane przez osoby walczące z trądzikiem i egzemą. Mogą ją pić dzieci i kobiety w ciąży.

Właściwości herbaty z czystka

Czystek to niezwykle popularne zioło, a jego właściwości znane są już od dawna. To dzięki nim herbata z czystka coraz częściej gości w polskich domach. Wyróżnia się 30 gatunków tej rośliny, spośród których największą popularnością cieszy się czystek kreteński, zwany także szarym ( Cistus creticus L. ), siwy ( Cistus incanus L. ), ladanowy ( Cistus ladanifer L. ), wawrzynolistny ( Cistus laurifolius L. ). Występuje on w formie krzewu. Pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego, rośnie w Grecji oraz na Wyspach Kanaryjskich.

Herbata z czystka posiada właściwości lecznicze, które są zasługą znajdujących się w tkankach rośliny polifenoli (silnych przeciwutleniaczy). Mają one korzystny wpływ na nasze zdrowie. Dzięki nim herbatka z czystka wykazuje działanie antyoksydacyjne. Polifenole mają bowiem zdolność wymiatania wolnych rodników, które są odpowiedzialne za powstanie wielu chorób, np. nowotworów. Nie są to jednak jedyne właściwości polifenoli. Obecne w herbacie z czystka przeciwutleniacze hamują powstawanie stanów zapalnych, zapobiegają tworzeniu się blaszek miażdżycowych, wspierają działanie układu immunologicznego i hamują uwalnianie histaminy.

Herbata ziołowa zawierająca czystek posiada również właściwości antybakteryjne i antywirusowe. Picie jej ma pozytywny wpływ na kondycję skóry. Herbata, w której znajduje się czystek, posiada właściwości, które pozwalają oczyścić organizm z toksyn. Jest w stanie usunąć z naszego ciała metale ciężkie. Dzięki niej można przeprowadzić skuteczny detoks i tym samym zapobiec wielu schorzeniom.

Herbata zawierająca czystek – na co pomaga?

Herbata z czystkiem stosowana była w medycynie naturalnej jako lekarstwo na wiele dolegliwości, zarówno tych mniej, jak i bardziej poważnych. Herbata z czystka jest sposobem na boreliozę spowodowaną przez kleszcze. Wyniki przeprowadzonych do tej pory badań, pokazały, że czystek jest w stanie zahamować rozwój bakterii ze szczepu Borrelia burgdorferi. Zaobserwowano, że składniki lotnego olejku eterycznego (m.in. 13-epi-manoyl oxide) z czystka kreteńskiego mogą poradzić sobie z rozwojem schorzenia, na które choruje coraz więcej Polaków. Zebrane dane pokazują, że w 2016 roku zdiagnozowano 21 tys. przypadków boreliozy (56% więcej niż rok wcześniej).

Na co jeszcze działa herbata zawierająca czystek? Polecana jest ona na przeziębienie i grypę. Herbata z czystka ma działanie, które pomaga szybko uporać się z infekcjami górnych dróg oddechowych. Polecana jest palaczom i mieszkańcom dużych miast, w których problem zanieczyszczonego powietrza jest nadal aktualny. Herbata z ziela czystka pomaga osobom z alergiami, chorobami krążenia, i tymi, u których zdiagnozowano wysoki poziom cholesterolu. Jest dobra na trądzik, polecana też na egzemę. Niektórzy uważają, że herbata z czystka może znaleźć zastosowanie w terapii chorób nowotworowych, jednak nie ma naukowych dowodów na to, że jest ono w stanie pokonać raka. Poza tym, wbrew panującej opinii, herbata z czystka nie jest najlepszym sposobem na odchudzanie. Wprawdzie jest w stanie lekko przyspieszyć metabolizm, redukuje obrzęki, ale nie wywołuje znacznego spadku masy.

Herbata z czystka – jak często pić i jak parzyć?

Czystek można kupić w formie suszonego ziela, z którego przygotowuje się napar. Osoby zastanawiające się, jak parzyć herbatę z czystka, muszą wiedzieć, że nie jest to skomplikowane. Warto przestrzegać zaleceń producenta. Wystarczy jedna łyżeczka suszonych liści ziela i szklanka wrzącej wody lub mleka. Powstałą mieszankę zaparza się pod przykryciem przez kwadrans. Po przecedzeniu napar można wypić.

Jak często pić herbatę z czystka? Zalecane są 3–4 szklanki herbaty na dzień. Aby wzmocnić działanie zioła, do przygotowanego z niego naparu można dodać miodu lipowego lub spadziowego. Jako dodatek polecany jest również sok z aronii lub malin. Warto jednak być świadomym, że herbata z czystka nie jest lekarstwem. Może ona jedynie stanowić wsparcie w leczeniu wymienionych chorób i dolegliwości. Dobrą wiadomość stanowi za to fakt, że herbata z czystka jest całkowicie bezpieczna dla dzieci i przyszłych matek. Nie ma przeciwwskazań, które uniemożliwiłyby korzystanie z tego zioła.

Zobacz wideo: Czy kasztany mają moc?

Czy kasztany mają moc?
Czy kasztany mają moc? Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Aygul Bulte / Getty Images

Pozostałe wiadomości