Gmina Borzytuchom wystawiła na sprzedaż lokal, w którym mieszkał wraz z wujkiem skazany za morderstwo i gwałty Leszek P., nazywany Wampirem z Bytowa. Chce go kupić jedna osoba. Pustostan popadł w ruinę i wymaga generalnego remontu.
Sąd zdecydował, że Leszek Pękalski po odbyciu 25 lat kary więzienia trafi do ośrodka zamkniętego w Gostyninie. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy kryminologa prof. Brunona Hołysta, aby zapytać, na jakiej podstawie Wampir z Bytowa został uznany za niebezpiecznego, jakie są przyczyny jego zaburzeń, czy terapia w jego przypadku może przynieść pozytywne efekty i jak w innych krajach traktują przestępców seksualnych.
"Miałam świadomość, że on patrzy na mnie, jak na kawałek mięsa i nie miałam najmniejszej wątpliwości, że gdyby wyszedł, to pierwsza kobieta, którą by spotkał za bramą więzienia mogłaby się stać jego ofiarą" - tak w Dzień Dobry TVN dziennikarka Anna Klimczewska wspominała wywiad z Leszkiem Pękalskim znanym jako "Wampir z Bytowa". Mężczyzna odbywa karę 25 lat pozbawienia wolności, ale niebawem ma wyjść z więzienia. Pod koniec marca sąd podejmie decyzję o tym, czy skazany za gwałt i zabójstwo 17-letniej Sylwii mężczyzna trafi do ośrodka zamkniętego w Gostyninie, tak jak stało się to z Mariuszem Trynkiewiczem. Dlaczego Leszek Pękalski nie potrafi odróżnić dobra od zła? O profilu psychologicznym zabójcy opowiedział psycholog kryminalny Jan Gołębiowski.