Dla wielu matek czas spędzony z dzieckiem w pierwszych miesiącach jego życia jest bezcenny. Kobiety z radością korzystają z urlopów macierzyńskich i wychowawczych, odkładając na dalszy plan karierę. To nie znaczy, że nie chcą jej kontynuować. Jednak wielu mamom nie jest łatwo wrócić do pracy. Cztery z nich opowiedziały nam o swoich doświadczeniach.
Łączenie kariery zawodowej i opieki nad dzieckiem jest wymagającym zadaniem i oznacza życie w ciągłym biegu. Każdy rodzic zatrudniony na podstawie umowy o pracę przez okres co najmniej 6 miesięcy ma prawo do urlopu wychowawczego, czyli przerwy w zatrudnieniu w celu sprawowania opieki nad dzieckiem.
Monika Mrozowska niedawno została po raz czwarty mamą. Doświadczona rodzicielka w mediach społecznościowych chętnie opowiada swoim obserwatorom o kwestiach związanych z wychowywaniem dzieci. Nie boi się mocnych słów i mówi nie tylko o pięknych momentach, ale też tych ciężkich i trudnych. Teraz odniosła się do urlopu macierzyńskiego.
Zdarza się, że kobiety, które wracają do pracy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym zostają z niej bezprawnie zwolnione. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy prawniczkę Katarzynę Łodygowską, aby powiedziała, jakie prawa przysługują paniom, które po urodzeniu dziecka zamierzają wrócić do pracy. Naszego gościa zapytaliśmy również o uprawnienia pracownic w ciąży. Mogą być zwolnione z pracy? Mogą być zatrudnione w porze nocnej?