Czasem trudno się oprzeć i nie sięgnąć po kolejny kawałek, prawda? Nieprzypadkowo. Okazuje się, że niektóre typy żywności mogą być dla naszego organizmu zwyczajnie uzależniające. Sprawdź, czy przypadkiem nie znajdziesz ich w swojej kuchni.
Według ekspertów otyłość to choroba cywilizacyjna, dlatego Ministerstwo Finansów rozważa nałożenie dodatkowej opłaty na jedzenie zawierające duże ilości cukru, soli czy szkodliwych tłuszczów. Czy dzięki temu Polacy ograniczą spożywanie tego typu produktu? Zapytaliśmy o zdanie gości Dzień Dobry TVN: dyplomowanego coacha żywienia Agnieszkę Mielczarek i dziennikarza TVN24 Pawła Blajera.
Prawdziwa rewolucja żywieniowa zawitała do szkolnych sklepików i... prawdziwe oburzenie sklepikarzy. Produkty, kóte dotychczas cieszyły się największą popularnością, czyli tzw. smieciowe jedzenie, zostały wycofane. Nowa ustawa, rygorystyczne przepisy, a wszystko po to, by zapobiegać otyłości wśród dzieci, bo polskie dzieci są coraz grubsze. W studio Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z Katarzyną Bosacką - prowadzącą program "Wiem, co jem i wiem co kupuję". Co myślicie o tej zmianie?
Ewa Drzyzga zachęca do walki o lepsze "ja"! Już dziś o godzinie 16:00 w premierowym odcinku "Rozmów w toku" dowiecie się, jak pomóc partnerowi, który nie może zerwać z niezdrowym jedzeniem. Ewa i jej goście pokażą, jak śmieciowe jedzenie wyniszcza nas od środka. Tego nie możecie przegapić!
Przetworzone jedzenie przyczynia się do wzrostu liczby otyłych ludzi i rozwoju wielu chorób cywilizacyjnych. Dlaczego sięgamy po taką żywność? Co tak naprawdę znajduje się w niej? Czy przestawiając się na "śmieciowe" jedzenie możemy zmienić nasz metabolizm? Rozmawialiśmy o tym z profesor Małgorzatą Kozłowską-Wojciechowską z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Domnika Gwit schudła 42 kilogramów w sześć i pół miesiąca. Teraz nosi rozmiar 36. Schudła dla zdrowia. W studiu Dzień Dobry TVN opowiedziała o swoich zmaganiach z nadwagą. Czy wciąż musi z nią walczyć? Gwit twierdzi, że jej otyłości częściowo winne są sklepiki szkolne. Maciej Miecznikowski, muzyk, tata Maćka i Zosi, jest założycielem fundacji "Wiemy, co jemy". Jak przekonać dzieci do zdrowego jedzenia? Co dzieci jedzą w szkole podczas przerwy?