"Fakt, że mężczyzna jest ofiarą, nie czyni go mniej poważnym".
"Przemoc w białych rękawiczkach" w reżyserii Tomasza Wasilewskiego to ostatni z trzech filmów kampanii przeciwko przemocy, które promują Linię Pomocy SEXED.PL. O szczegółach w Dzień Dobry TVN opowiedział Mateusz Hładki.
Jak pokazują badania CBOS, mężczyźni są ofiarami przemocy psychicznej i fizycznej równie często, co kobiety. Statystyki pokazują, że jedynie 10% poszkodowanych mężczyzn zgłasza stosowanie przemocy na policję. Model kulturowy mówi wyraźnie, jeżeli dajesz się kobiecie poniewierać i bić, nie jesteś mężczyzną. Dlatego jak zauważyła psycholog, dr Małgorzata Majewska, skutki przemocy fizycznej mają podwójne znaczenie. Po pierwsze mówimy o nadużyciu przemocowym, po drugie bity mężczyzna zostaje wykluczony z męskiej wspólnoty. Przed sądem jest o wiele trudniej wykazać winę kobiet znęcających się nad mężczyznami. Dlaczego? Jak udowodnić przemoc?
Według statystyk w 2015 roku - ok. 11 tys. mężczyzn było ofiarami przemocy domowej. Prawdopodobnie dane te nie odzwierciedlają prawdziwej sytuacji, ponieważ wielu panów nie przyznaje się do tego, że są bici, czy wyśmiewani przez partnerki. Gości Dzień Dobry TVN psychoterapeutę i szefa Fundacji Masculinum Jacka Masłowskiego oraz socjologa Tomasza Sobierajskiego zapytaliśmy o formy przemocy wobec mężczyzn i powody większego przyzwolenia na agresywne zachowanie kobiet niż mężczyzn. Marcin Prokop zdradził, co zamiast ręki podniosła na niego Dorota Wellman.
Temat zgwałconych mężczyzn wywołuje u niektórych uśmiech na twarzy, no bo "jak można zgwałcić faceta?". Otóż można i na szczęście coraz częściej głośno się o tym mówi. O formach przemocy seksualnej wobec mężczyzn rozmawialiśmy z gośćmi Dzień Dobry TVN: kierowniczką Ogólnopolskiego Pogotowia "Niebieska Linia" Renatą Durdą i seksuologiem Robertem Kowalczykiem. Czy w Polsce są ośrodki, do których mężczyźni mogą zgłaszać się po pomoc?