"Mamy mocno zakorzenione fałszywe postrzeganie jedzenia".
Jak sobie z tym radzi?
W Azji Południowo-Wschodniej pojawiła sie nowa, groźna choroba, nie jest zakaźna, ale zabija, tylko dorosłych. Czym jest i skąd się bierze choroba, która nazywa się AOIS? O to zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN doktora Pawła Grzesiowskiego. W czym jest podobna do AIDS? Ile osób na nią już zachorowało? Czy może to być choroba genetyczna, która ujawnia się dopiero po latach?
Jego niedobór w ludzkim organizmie prowadzi do chorób tarczycy, zatrzymania wzrostu u dzieci, problemów z układem rozrodczym u dorosłych oraz niedorozwojem centralnego układu nerwowego. Dlaczego jeszcze jod jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu i czy wystarczy odwiedzić jedną z nadbałtyckich miejscowości, by uzupełnić deficyt tego pierwiastka? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dr. med. Helenę Jastrzębską z Kliniki Endokrynologii CNKP.
Źle, jeśli mamy niedobór witamin, źle jeśli spożywamy je w nadmiarze. Jak zachować równowagę? Czy powinniśmy przyjmować witaminy w tabletkach i co wiemy o witaminach? O to zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN dr. Pawła Grzesiowskiego. Najważniejsze, żebyśmy pamiętali, że witaminy w większości nie są zużywane w nadmiernych ilościach w trakcie infekcji - mówił. Po co nam zatem suplementy diety? - Zupełnie nie rozumiem tego trendu, 80 proc. ludzi łyka coś, każdy ma swoją tabletkę - mówił.
W Polsce około 20 proc. dzieci w wieku przedszkolnym i ponad 50 proc. w wieku szkolnym ma niedobory magnezu. Przyczyną tego stanu jest zazwyczaj zła dieta i otoczenie pełne ołowiu. Jednym z objawów niedoboru magnezu u dzieci jest nadpobudliwość i agresja, które są często mylone z ADHD.