Kinga Burzyńska wybrała się do Wrocławia na spotkanie z podinspektorem Adamem Bigajem, emerytowanym policjantem z wydziału kryminalnego. W filmie "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" Jana Holoubka występuje funkcjonariusz o tym samym nazwisku, który przemocą wymuszał fałszywe zeznania bohatera. Jak do niefortunnego zbiegu okoliczności odnosi się sam zainteresowany?
Dr Joanna Stojer-Polańska prowadzi dla dzieci zajęcia z kryminalistyki. Dlaczego postanowiła to robić? O co pytają najmłodsi, kiedy opowiada o swojej pracy? Panią Joannę i jej córki gościliśmy w Dzień Dobry TVN.
To między innymi dzięki technikom kryminalistyki udaje się odkryć sprawców przestępstw. Na czym dokładnie polega ich praca? Czy różni się od tej pokazywanej w amerykańskich serialach kryminalistycznych? Jakie informacje o przestępstwie możemy odczytać z owadów znalezionych na miejscu zbrodni? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN nauczycieli techniki kryminalistycznej: Leszka Koźmińskiego i Pawła Leśniewskiego.
Do tej pory studenci prawa, chcący pogłębić swoją wiedzę z kryminalistyki, byli skazani na oglądanie filmów instruktażowych. By to zmienić, polska uczelnia wpadła na genialny pomysł - stworzyła aplikację, dzięki której studenci przenoszą się do wirtualnego miejsca zbrodni. Jak działa aplikacja?
Każdego roku w Polsce tonie ok. 300-400 osób. Niestety nie wszystkie ciała udaje się znaleźć w ciągu kilku dni. Wiele jest przypadków wyławiania ich dopiero po kilku tygodniach i miesiącach, nierzadko przez przypadek. O poszukiwaniach i identyfikacji ciał osób, które utonęły rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z szefem grupy specjalnej Płetwonurków RP i biegłym sądowym Maciejem Rokusem oraz kryminalistykiem Joanną Strojer-Polańską. Od naszych gości dowiedzieliśmy się, jak należy się zachować w przypadku natknięcia się na zwłoki.
Kajetan Poznański podejrzany jest o zamordowanie 30-letniej nauczycielki języka włoskiego. Europol i FBI umieściły go na listach osób poszukiwanych. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy polskiego prawnika specjalizującego się w zagadnieniach kryminalistyki prof. Brunona Hołysta, by zapytać go, jak ocenia charakter i postępowanie podejrzanego.
To była najbardziej spektakularna kradzież w historii polskiej kryminalistyki. Doszło do niej w lipcu 2015 roku. Konwojent, pracownik firmy ochroniarskiej rozwoził gotówkę do bankomatów. Wykorzystując nieuwagę pozostałych ochroniarzy, odjechał furgonetką pełną pieniędzy. Mężczyzna porzucił samochód i ślad po nim zaginął. Po kilku miesiącach udało się go ująć. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy Rzecznika Prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji W Poznaniu mł. insp. Andrzeja Borowiaka, by zapytać o przebieg śledztwa i zatrzymania oraz zrabowane pieniądze. Dorota Wellman dowiedziała się również, jak skutecznie może przesłuchać Marcina Prokopa. Obecność inspektora tak podziałała na naszą prowadzącą, że spontanicznie przyznała się do pewnego przestępstwa. Zobaczcie, jakiego.