Jeżeli interesuje Cię tatarska kultura, koniecznie odwiedź wioskę Kruszyniany. Podlasie to obszar słynący z tatarskich zabytków – wspaniałe meczety oraz zabytkowy cmentarz zachwycają kunsztem architektonicznym i doskonale zachowaną formą. Skosztuj też wybornych specjałów tatarskiej kuchni i posłuchaj fascynujących opowieści o burzliwych dziejach pierwszych mieszkańców wsi Kruszyniany. Atrakcje czekają Cię tu na każdym kroku, więc wyprawa szlakiem tatarskim z pewnością będzie niezapomnianą przygodą.
Mirosław Bogdanowicz: "Stała się wielka tragedia. Spalił się dorobek całego życia. Nic nam nie zostało...". W pierwszomajową noc spłonęła słynna "Tatarska Jurta", szczególny punkt na mapie Podlasia, gdzie można było spróbować tatarskich przysmaków i poznać ich kulturę. O misji, którą realizowała "Tatarska Jurta" oraz o historii Tatarów zamieszkujących okolice Białegostoku opowiedział nam w Dzień Dobry TVN imam Janusz Aleksandrowicz z Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Kruszynianach.
W Polsce mieszka około 30 tys. wyznawców islamu różnych narodowości. Dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Olubińska odwiedziła najstarszy meczet w Polsce - w Kruszynianach na Podlasiu, gdzie spotkała się z imamem Januszem Aleksandrowiczem. Dlaczego w islamie nie można pokazywać wizerunku Boga? Kto może zostać imamem i jakie są jego obowiązki? W jakim języku odbywa się modlitwa? Czy Koran wzywa do walki o religię i w imię religii? Jak postrzegana jest w Koranie kobieta? I co jest najważniejsze w byciu muzułmanką?
Kruszyniany od wieków nazywane są wioską tatarską. Znajdują się na Podlasiu, tuż przy granicy z Białorusią. Odwiedził je Jakub Porada. Jakie atrakcje czekały tam na niego? Jak wygląda jurta? Jakub zaprzyjaźnił się też ze strasznym zwierzem, na którego natknął się podczas wędrówki po Puszczy Knyszyńskiej. Potwora nazwał pieszczotliwie Maciusiem :)