We wtorek Ministerstwo Zdrowia podało, że 3546 lekarzy rezydentów i specjalistów wypowiedziało umowę na mocy, której mogli dodatkowo pracować. Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł nie widzi perspektyw dialogu, a i sami lekarze nie chcą z nim rozmawiać. Mamy zatem impas. Czy to oznacza, że w 2018 roku nie będzie miał nas, kto leczyć? O komentarz w studiu Dzień Dobry TVN poprosiliśmy Aleksandrę Kurowską, eksperta ochrony zdrowia. Jaką strategię ma Ministerstwo Zdrowia? Jak rozwiąże problem, by nie ucierpieli na tym pacjenci? Czy szpitale i przychodnie będą zamykane?
W 2018 r. z trudem wypracowane kilka lat temu standardy opieki okołoporodowej przestaną być prawem, a będą tylko zaleceniami. Ponadto Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł rozważa cięcie wydatków na leczenie noworodków. Szpitale mogą otrzymać 60 proc. mniej na intensywną terapię noworodków. O komentarz do działań ministra poprosiliśmy gościa Dzień Dobry TVN kierownika Kliniki Neonatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie prof. dr hab. n. med. Ryszarda Lauterbacha.
Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł chce, aby tabletki "dzień po" znowu były sprzedawane na receptę, bo - jak twierdzi - są ona nadużywane przez kobiety, głównie nastolatki. Tymczasem dane mówią zupełnie co innego - według nich tzw. antykoncepcja awaryjna nie jest popularna w Polsce, a po tabletki te sięgają głównie kobiety po 25. roku życia. O mitach i faktach związanych z pigułkami "dzień po" rozmawialiśmy z gościem Dzień Dobry TVN seksuolog Moniką Staruch. Kiedy warto po nie sięgać?