Ostatnio na warszawskim moście Poniatowskiego doszło do śmiertelnego wypadku z udziałem 17-letniej rowerzystki. Nastolatka jadąc chodnikiem wpadła pod pędzący samochód. Tylko w minione wakacje doszło do kilku tysięcy kolizji z udziałem rowerzystów. Co jest tego przyczyną? Zła infrastruktura rowerowa czy brak umiejętności i znajomości przepisów ruchu drogowego? Dlaczego rowerzyści wolą korzystać z chodników? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Janusza Popiela ze Stowarzyszenia "Alter Ego".
Mimo bardzo wielu apeli i wiadomościach o tragicznych skutkach jeżdżenia na gazie, kierowcy - będący pod wpływem alkoholu - nadal siadają za kierownicę samochodu. Dlaczego tak się dzieje? Rozmawialiśmy o tym z gośćmi Dzień Dobry TVN: psychiatrą i specjalistą leczenia uzależnień Robertem Rutkowskim oraz prezesem Stowarzyszenia Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach i Kolizjach Drogowych „Alter Ego” Januszem Popielem. Dowiedzieliśmy się również, jak alkohol wpływa na mózg.To bardzo interesujące.
Jazda samochodem bez prawa jazdy i ważnego OC jest zabroniona. Co za nią grozi? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: dyrektora Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym Marka Konkolewskiego i Janusza Popiela ze Stowarzyszenia Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach i Kolizjach.
Proces "Froga" oskarżonego o sprowadzenie niebezpieczeństwa katastrofy drogowej trwa już niemal trzy lata. Biegły, który zeznawał w miniony wtorek nie zauważył niczego, co mogłoby taką katastrofę spowodować. Czy to oznacza, że "Frog" nie zostanie ukarany? Rozmawialiśmy o tym z prezes Stowarzyszenia Poszkodowanych w Wypadkach Drogowych i Kolizjach Januszem Popielem i adwokatem Zbigniewem Romanem. Jak ocenili opinię biegłego?
Po miesiącach przerwy w działaniu, fotoradary wracają na drogi. Czy dzięki nim rzeczywiście jest bezpieczniej? Gdzie powinny być ustawiane? O tym goście Dzień Dobry TVN: insp. Marek Konkolewski, prezes Stowarzyszenia Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach Drogowych Janusz Popiel i dziennikarz TVN Paweł Płuska.
Misiek Koterski prawo jazdy zrobił dopiero niedawno, w wieku 37 lat, bo wcześniej "nie był na to gotów". Co sprawia, że niektórzy wybierają raczej komunikację miejską niż własny pojazd? Jaka jest główna przyczyna rezygnacji ze zmotoryzowanego trybu życia? Zobaczcie czego dowiedział się Filip Chajzer.
Osoby korzystające z telefonu komórkowego podczas prowadzenia samochodu stanowią duże zagrożenie dla innych kierowców. Okazuje się bowiem, że przy rozmawianiu przez komórkę, wykonywaniu selfie, czy pisani sms-ów w trakcie jazdy ryzyko wypadku wzrasta aż o 30 proc. O konsekwencjach korzystania z telefonu podczas prowadzenia auta rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z prezesem Stowarzyszenia Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach Januszem Popielem i psychoterapeutą Robertem Rutkowskim.
Rok temu weszła w życie nowelizacja kodeksu drogowego, która wprowadziła surowsze kary dla kierowców łamiących przepisy. Czy od tego momentu jest bezpieczniej na drogach? O tym w Dzień Dobry TVN insp. Marek Konkolewski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji i prezes Stowarzyszenia Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach Drogowych Janusz Popiel. Dyskusja była gorąca.
W Polsce przez kilka miesięcy szybko robi się ciemno. W takich warunkach łatwo o wypadek z udziałem pieszego, który nie jest zaopatrzony w elementy odblaskowe. Świadomy Kierowca Sylwester Pawłowski przygotował eksperyment, który uświadamia, jak bardzo jesteśmy niewidoczni bez odblasków. Królikiem doświadczalnym był Marcin Sawicki. Dziennikarz Dzień Dobry TVN ledwo przeżył doświadczenie, które zafundował mu Sylwester. Zobaczcie, co się stało.