Profiler zajmuje się sporządzaniem portretów psychologicznych nieznanych sprawców przestępstw, głównie zabójstw. Jak tworzy się profil mordercy? O specyfice tego zawodu mówili goście Dzień Dobry TVN: profiler Jan Gołębiowski z Centrum Psychologii Kryminalnej i dziennikarka Justyna Kopińska. Czy praca polskiego profilera wygląda tak, jak pokazują to w filmach?
"Miałam świadomość, że on patrzy na mnie, jak na kawałek mięsa i nie miałam najmniejszej wątpliwości, że gdyby wyszedł, to pierwsza kobieta, którą by spotkał za bramą więzienia mogłaby się stać jego ofiarą" - tak w Dzień Dobry TVN dziennikarka Anna Klimczewska wspominała wywiad z Leszkiem Pękalskim znanym jako "Wampir z Bytowa". Mężczyzna odbywa karę 25 lat pozbawienia wolności, ale niebawem ma wyjść z więzienia. Pod koniec marca sąd podejmie decyzję o tym, czy skazany za gwałt i zabójstwo 17-letniej Sylwii mężczyzna trafi do ośrodka zamkniętego w Gostyninie, tak jak stało się to z Mariuszem Trynkiewiczem. Dlaczego Leszek Pękalski nie potrafi odróżnić dobra od zła? O profilu psychologicznym zabójcy opowiedział psycholog kryminalny Jan Gołębiowski.
Ostatnio ponownie zrobiło się głośno o Kajetanie P. Otóż podczas obchodu lekarskiego zaatakował on jednego z więziennych strażników i psycholożkę. Po tym zdarzeniu podejrzany o zabójstwo korepetytorki języka włoskiego został umieszczony w celi dla więźniów stwarzających poważne zagrożenie społeczne albo poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa zakładu lub aresztu. Kiedy uznaje się więźnia za „wyjątkowo niebezpiecznego”? Czy nie powinno to zależeć od przestępstwa, o które jest podejrzewany? Kto może zostać uznany za niepoczytalnego? O tym goście Dzień Dobry TVN: kryminolog i specjalista ds. więziennictwa Paweł Moczydłowski oraz psycholog i profiler Jan Gołębiowski.