Według danych policji - mimo zaostrzenia kar - wciąż rośnie liczba przestępstw związanych ze znęcaniem się nad zwierzętami. Tylko w ubiegłym tygodniu, w okolicach Rawy Mazowieckiej, zatrzymano kolejnego właściciela psa podejrzanego o szczególne okrucieństwo wobec czworonoga. Zwierzę miało m.in. spiłowane do granicy dziąseł wszystkie zęby, prawdopodobnie przy użyciu szlifierki, znajdowało się w piwnicy, bez dostępu do wody i pożywienia, nie było w stanie ustać na łapach. Kto zajął się psiakiem? Jak się obecnie zachowuje? Nadal jest zalękniony?
Jak reagują właściciele zwierząt, które są im odbierane przez patrol interwencyjny? Jakie kwalifikacje posiadają członkowie takich grup i ile zgłoszeń dziennie dostają ich organizacje? Naszymi gośćmi byli Dawid Fabjański - Koordynator Służby Ochrony i Ratownictwa Zwierząt Animal Rescue i Grzegorz Bielawski - Pogotowie dla Zwierząt: "Mamy obowiązek, a nie możliwość, odebrania zwierzęcia, jeżeli jego zdrowie lub życie jest zagrożone". Czy, na przestrzeni lat, sytuacja zwierząt w Polsce zmienia się na lepsze?
Według projektu nowej ustawy - za trzymanie psa na łańcuchu mają grozić 3 lata więzienia. Zabronione ma zostać również hodowanie zwierząt futerkowych i wykorzystywanie zwierząt w cyrkach. To projekt ponad podziałami politycznymi. A jak na tę chwilę wygląda ochrona zwierząt w Polsce? O tym w Dzień Dobry TVN Grzegorz Bielawski z pogotowia dla zwierząt oraz Maciej Miecznikowski, muzyk, który postanowił na własnej skórze sprawdzić co to za uczucie być przywiązanym do łańcucha. Towarzyszyły im również 2 psy uratowane przez pogotowie: Czarek, który miał wrośnięty łańcuch i Cezary, którego właściciele głodzili, a w chwili, gdy został im odebrany, ważył 17 kilo.
Mała powierzchnia, brud, przepełnione klatki, przestraszone i często chore zwierzęta bez dobrej opieki weterynaryjnej. Dla pseudohodowców najważniejszy jest zysk. Nie interesują ich warunki w jakich żyją zwierzęta. O tym, jak sprawdzić, czy zwierzę pochodzi z takiej hodowli i gdzie można zgłosić taką "fabrykę bólu i strachu", w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Grzegorzem Bielawskim i dr. Franciszkiem Paśko.