Jak nauczyć szczeniaka sikać na matę – trening czystości w domu

Aktualizacja:
szczeniak

Wielu właścicieli młodych psów zadaje sobie pewnie pytanie, jak nauczyć szczeniaka sikać na matę. Najważniejsze są przede wszystkim konsekwencja, upór i cierpliwość. Przydatna może okazać się także higieniczna mata dla szczeniaka do nauki czystości.

Pierwsze tygodnie życia szczeniaki spędzają w domach. Nie powinny wychodzić na zewnątrz przynajmniej do czasu wykonania drugiego szczepienia na choroby zakaźne, czyli do 12. tygodnia życia. Między drugim a trzecim szczepieniem można wyprowadzać psa na krótkie spacery w miejsca, gdzie nie ma innych zwierząt. Dopiero 2 tygodnie po ostatnim, trzecim szczepieniu możesz wyruszyć z maluchem na dłuższy spacer. Przez pierwsze 3–4 miesiące życia to mata dla szczeniaka będzie pełniła rolę "toalety". Trening czystości jest więc niezwykle ważnym elementem nauki każdego psiego malucha. Jeśli nauczysz szczeniaka sikać na matę, łatwiej będzie ci przyzwyczaić go do załatwiania swoich potrzeb na zewnątrz.

Mata dla szczeniaka zamiast gazety

Czasy, w których nauka psa czystości polegała na rozkładaniu w mieszkaniu gazet, odeszły w zapomnienie. Wszystko dzięki higienicznym matom dla szczeniaków , które chłoną wilgoć. Maty wypełnione są najczęściej chłonnym żelem, a ich powierzchnia pokryta jest miękkim, szybkoschnącym materiałem. Od spodu matę zabezpiecza wodoodporne tworzywo, dzięki któremu psi mocz nie przesiąka na drugą stronę. Ponadto część mat pochłania i neutralizuje nieprzyjemne zapachy.
Maty dla szczeniaków mogą być wykorzystywane zarówno w domu, jak i podczas transportu – dla najmłodszych i nieco starszych psów. Podczas transportu wystarczy umieścić matę w transporterze lub na podłodze – w miejscu, w którym przebywa zwierzę.
Ponieważ szczeniaki lubią poznawać świat poprzez gryzienie, często także i maty nie są im obojętnie. Może więc zdarzyć się, że maluch będzie chciał rozszarpać swoją „toaletę” na strzępy. Na szczęście na rynku dostępne są specjalne kuwety , które służą jako obudowa maty dla szczeniaka. Kuwety zabezpieczają też przed wydostawaniem się płynów na podłogę.
Możesz spotkać się także z kuwetami, których wkłady imitują trawę . Składają się one z 3 części. Są nimi:
  • syntetyczna, miękka trawa wielokrotnego użytku, którą możesz myć,
  • środkowa część z dziurkami, podtrzymująca wierzchnią warstwę z trawą i przepuszczająca płyny,
  • dolny pojemnik na ciecz, który możesz opróżniać i płukać.
Tego rodzaju produkty mają dodatkowo przyzwyczajać psa do tego, aby załatwiał się na trawniku, a nie na ulicach czy chodnikach.

Jak nauczyć szczeniaka sikać na matę?

Szczeniaki załatwiają się dużo częściej niż dorosłe psy – niekiedy kilkanaście razy na dobę. Nawet do piątego miesiąca życia psy często nie są w stanie przespać całej nocy bez przerwy na toaletę.
O ile kontrola psów w nocy byłaby bardzo trudna, o tyle w dzień można z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć, kiedy szczeniak będzie musiał zrobić siku. Szczeniaki siusiają zazwyczaj po drzemce, po zabawie, po jedzeniu czy po piciu . W związku z tym zanoś psa na kuwetę za każdym razem, gdy zauważysz, że maluch się budzi, chwilę po jedzeniu i po piciu, a także bezpośrednio po zabawie (przy okazji nie baw się z psem zbyt długo bez przerwy na toaletę!). Gdy postawisz szczeniaka na macie, prawdopodobnie będzie próbował z niej zejść. Wykaż się więc cierpliwością i konsekwencją. Gdy maluch będzie chciał opuścić matę, stawiaj go na niej ponownie – aż do skutku. Gdy pies załatwi się w wyznaczonym miejscu, nagródź go – pochwałą słowną i głaskaniem lub drobnym, psim przysmakiem.
Obserwuj też psa uważnie – jeśli zauważysz, że przymierza się do załatwienia swoich potrzeb fizjologicznych, szybko przenieś go na matę. Prawdopodobnie często będzie się to kończyło mokrym szlaczkiem wzdłuż podłogi (pies może robić siku nawet wtedy, gdy jest niesiony na rękach), ale po jakimś czasie zauważysz pierwsze sukcesy.
Jeśli chcesz, aby pies kojarzył komendę z czynnością załatwiania się, powtarzaj ją za każdym razem, gdy postawisz malucha na macie. Dzięki temu łatwiej będzie ci nauczyć go załatwiania swoich potrzeb poza domem.

Maty dla szczeniaków i co dalej? Jak nauczyć szczeniaka załatwiać się na zewnątrz?

Gdy pies będzie mógł wychodzić już na dwór, zacznij przyzwyczajać go do tego, że teraz to nie mata, a np. trawnik poza domem będzie służyć mu za "toaletę". Sposobów jest kilka. Niektórzy właściciele przestawiają matę szczeniaka na balkon, jeśli nauka przypada na ciepłe miesiące. Może to być okres przejściowy między pierwszymi spacerami po drugim szczepieniu a całkowitym odstawieniem maty. Inni opiekunowie przestawiają matę coraz bliżej drzwi, by pewnego dnia wystawić ją z mieszkania całkowicie.
Najlepszym pomysłem wydaje się jednak całkowita rezygnacja z maty, gdy szczeniak może już wychodzić na zewnątrz. Zasada jest taka sama, jak przy nauce załatwiania się na matę – należy wyprowadzać malucha na zewnątrz tak często, jak to możliwe.
Jak dobrze wychować szczeniaka?
Zobacz także:
Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości