Razem z Ukrainą

Prawnicy pomagają Ukraińcom. Stworzyli przewodnik po Europie dla uchodźców

Razem z Ukrainą

Autor:
Berenika
Olesińska
Przewodnik dla Ukraińców emigrujących do Europy
Przewodnik dla Ukraińców emigrujących do Europy Dzień Dobry TVN
wideo 2/17

Od 24 lutego Ukrainę opuściło ponad 4 miliony osób. Międzynarodowa kancelaria prawnicza CMS opracowała przewodnik dla uchodźców, którzy przebywają na terenie europejskich krajów. Co w nim znajdziemy? Na to pytanie odpowiedziała w studiu Dzień Dobry TVN radczyni prawna Katarzyna Dulewicz.

Przewodnik dla ukraińskich uchodźców

Według najnowszych danych biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) od początku wojny Ukrainę opuściło ponad 4 mln osób. W związku z tym międzynarodowa kancelaria prawnicza CMS opracowała europejski przewodnik dla uchodźców. Regulacje prawne 23 państw w Europie dostępne są teraz w jednym miejscu.

Przewodnik odpowiada na pytania:

  • Czy przy wjeździe do danego państwa potrzebna jest wiza?
  • Jak długo można pozostać w danym kraju?
  • Czy do podjęcia pracy potrzebne jest pozwolenie?
  • Czy można przekroczyć granicę w przypadku braku paszportu biometrycznego lub dokumentów podróży?
  • Czy przy wjeździe do danego kraju obowiązują ograniczenia związane z COVID-19? Jakie to obostrzenia?

Do tej pory odpowiedzi na te pytania były dostępne wyłącznie w lokalnych informatorach. Brakowało jednak ogólnodostępnego i przekrojowego opracowania, które obejmie wszystkie kraje Europy. Przewodnik (dostępny w językach ukraińskim i angielskim) prowadzony jest w trybie on-line, ponieważ wymaga systematycznych aktualizacji, które wprowadzane są nawet co dwa dni.

Regulacje prawne w Unii Europejskiej dla Ukraińców

Katarzyna Dulewicz, radczyni prawna i partner z kancelarii CSM kierujący zespołem prawa pracy w Europie Środkowowschodniej przyznała w studiu Dzień Dobry TVN, że Unia Europejska stanęła na wysokości zadania i w dość szybkim tempie wprowadziła regulacje prawne dotyczące pobytu Ukraińców w krajach europejskich.

- W tydzień wprowadzono taką regulację, która pozwala osobom z Ukrainy legalnie przebywać i pracować na terenie Unii. Co do zasady jest pełna otwartość rynku. W każdym kraju Unii Europejskiej istnieje możliwość, by osoba z Ukrainy tam mieszkała - opowiada ekspertka.

Podobnie sprawa wygląda przy podejmowaniu przez uchodźców pracy. Jej legalizacja została również uregulowana. - Ułatwienia zostały wprowadzone w ten sposób, że już nie trzeba chodzić do urzędów i załatwiać zezwolenia. Każda osoba, która chce pracować w Unii Europejskiej, a jest narodowości ukraińskiej, będzie mogła tę pracę dostać - zaznacza radczyni prawna.

Przewodnik dla uchodźców z Ukrainy
Przewodnik dla uchodźców z Ukrainy Przewodnik dla uchodźców z Ukrainy Źródło: CMS

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości