Przepisy kulinarne

Kisiel owsiany - przepis na tradycyjną, oryginalną potrawę z Podlasia

Przepisy kulinarne

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
Onet Białystok
Kisiel owsiany

Pod koniec kwietnia do Listy Produktów Tradycyjnych ministra rolnictwa i rozwoju wsi dopisano trzy kolejne produkty regionalne z woj. podlaskiego. Są to busłowe łapy, karp knyszyński i podlaski kisiel owsiany. Bohaterem artykułu jest ten ostatni. Jak zrobić kisiel owsiany? Sprawdź tradycyjny przepis.

Wpisywanie tradycyjnych, regionalnych potraw na Listę Produktów Tradycyjnych powoduje, że zwraca się na nie większą uwagę i więcej osób decyduje się je spróbować, a nawet samodzielnie przygotować. Dzięki temu kulinarne pomysły Polaków z przeszłości nie odchodzą w niepamięć.

Różnice kulturowe

Śladami rdzennych mieszkańców Ameryki
Śladami rdzennych mieszkańców AmerykiDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Kisiel owsiany - co to za potrawa?

Na Podlasiu nie brakuje wielu różnych, regionalnych pyszności. Niektóre z nich przyrządzane były i niekiedy nadal są na bardzo niewielkich obszarach. Dobrym przykładem jest właśnie kisiel owsiany. W Moszczonie Pańskiej, wsi w pow. siemiatyckim do dziś gotuje się kisiel z owsa. Jest to potrawa typowo wigilijna, postna. Kiedyś kisiel ten wyrabiany był na mące owsianej. Dziś powstaje w nieco prostszy sposób, na bazie płatków owsianych, zakiszonych drożdżami lub zakwasem chlebowym i ugotowany z wodą – dzięki tym zabiegom uzyskuje konsystencję bardzo gęstego kisielu. To inny kisiel, niż ten, który przygotowujemy z marketowej torebki. Ma dużo bardziej zwartą, galaretkowatą strukturę. Kisiel owsiany podawany jest po wystudzeniu i stężeniu, z różnymi dodatkami, najczęściej z cebulą, skwarkami, cukrem, ale też z syropami owocowymi czy samymi owocami.

Kisiel owsiany - przepis

Składniki:

  • Płatki owsiane – 0,5 kg,
  • woda – 1,5 l,
  • zakwas chlebowy - łyżka,
  • olej rzepakowy - 2 łyżki.

Sposób przygotowania:

  1. 1Płatki owsiane wrzucić do przegotowanej, wystudzonej wody, dodać łyżkę zakwasu.
  2. 2Odstawić na 12 godzin, a po tym czasie odcedzić.
  3. 3Na dno garnka wlać olej, następnie odcedzoną, nasiąkniętą płatkami owsianymi wodę.
  4. 4Dodać sól i gotować około minuty, do zagotowania.
  5. 5Po uzyskaniu jednolitej konsystencji masę wylać do mokrych salaterek.
  6. 6Tak przygotowany kisiel owsiany podawać z dowolnymi dodatkami.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: Onet Białystok

Źródło zdjęcia głównego: Aksana Ban/Getty Images

Pozostałe wiadomości