Przepisy kulinarne

Jak ugotować idealne młode ziemniaki?

Przepisy kulinarne

EyeEmSvitlana Pavelko/EyeEm/Getty Images

Wydawać się może, że nie ma w tym nic trudnego. To prawda, ugotowanie młodych ziemniaków tak, aby nie straciły swoich walorów smakowych i doskonałej struktury, wymaga przestrzegania kilku prostych zasad. Jeśli już je poznasz, to sprawdź nasze pomysły i przepisy na dania z młodymi ziemniakami.

Aby ugotowane, młode ziemniaki były rzeczywiście idealne, ważne jest też uważne im przyjrzenie się przed kupieniem. Może się zdarzyć, że trafimy na zbyt miękkie czyli często podgnite sztuki, których nie powinniśmy jeść. Istotny w procesie równomiernego gotowania wszystkich sztuk jest ich rozmiar. Powinny być podobnej wielkości.

Jak ugotować idealne młode ziemniaki?

Jeśli już kupiliśmy ładne, świeże, podobne rozmiarowo młode ziemniaki, to czas aby je ugotować zgodnie z kilkoma zasadami:

  • Zostaw skórkę! - młodych ziemniaków nie trzeba obierać. Według wielu opinii dzięki temu są jeszcze smaczniejsze. Wystarczy tylko dokładnie umyć wszystkie ziemniaki w chłodnej wodzie za pomocą czystej gąbki lub szczotki.
  • Nie trzymaj długo w wodzie – młode ziemniaki maja mniej skrobi od swoich „starszych kolegów”, dlatego nie ma potrzeby ich namaczać. Powinny zostać ugotowane jak najszybciej po oczyszczeniu.
  • Włóż do wrzątku - ziemniaki należy włożyć do lekko osolonego wrzątku, a nie gotować razem z wodą od początku. Wrząca woda powoduje, że esencja smaku młodych ziemniaków pozostaje w ich środku.
  • Proporcje soli w stosunku do wody - 1 łyżeczka soli na 1 kilogram ziemniaków. Woda powinna całkowicie je zakrywać.
  • Czas gotowania - jak długo gotować młode ziemniaki? Od czasu ponownego doprowadzenia wody do wrzenia mija od 10 do 20 minut. Dokładny czas zależy od gatunku i wielkości ziemniaków. Należy kontrolować ich miękkość. Gdy widelec płynnie w nie wchodzi, są już gotowe.
  • Po ugotowaniu: gdy ziemniaki są już miękkie, należy zdjąć je z palnika, odlać wodę i odstawić w garnku pod przykryciem na 4-5 minut.

Gotowe! Można jeść z czym tylko chcemy, z dodatkami lub bez. Propozycje na dania z idealnymi, młodymi ziemniakami znajdziesz poniżej.

Sprawdź najlepsze przepisy na pyszne dania z młodymi ziemniakami

Jajecznica z młodymi ziemniakami, draka z młodego ziemniaka i ziemniaki w liściach warzyw

Młode ziemniaki w sosie orzechowym, ziemniaczanka z warzywami, pieczone ziemniaki z botwinką i curry z ziemniakami. Daria Ładocha i jej przepisy do 25 zł

Pieczone młode ziemniaki z gzikiem i filecikami śledziowymi

Gratin dauphinois na wyciągnięcie ręki, czyli jak przygotować w domu ziemniaki francuskie

Andrzej Polan poleca ziemniaki w świeżym towarzystwie

Zobacz video: Pomysły na młode ziemniaki

Autor: Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: EyeEm

Pozostałe wiadomości