Podróże

Atrakcje Kudowy-Zdroju – jakie miejsca i okoliczne szlaki warto zobaczyć?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Kudowa Zdrój w Polsce

Kudowa-Zdrój jest znana przede wszystkim jako miejscowość uzdrowiskowa, jednak to miasto oferuje również liczne atrakcje. Wiele z nich można zobaczyć w samej Kudowie, np. Park Zdrojowy czy zabytkowe budynki tego malowniczego miasteczka.

Atrakcje Kudowy-Zdroju: zabytki i parki

Jedną z pierwszych atrakcji, jaką napotkają odwiedzający Kudowę-Zdrój, są zabytkowe budynki sanatoriów. Wiele z nich powstało jeszcze w XVIII wieku. Uwagę z pewnością zwraca Zameczek, czyli liczący aż ok. 13 ha Park Zdrojowy ze znaną pijalnią wód leczniczych. W hotelach stojących na jego terenie dostępne są m.in.: baseny, sale do fitnessu, SPA oraz hammam, czyli turecka łaźnia. Przy samym wejściu do parku znajduje się ciekawa rzeźba Leśnego Luda. Bardzo przyjemnym miejscem do wypoczynku jest Ogród Muzyczny, w którym można np. zrobić sobie zdjęcie z rzeźbami instrumentów, w tym fortepianu czy wiolonczeli.

Jedną z ciekawszych i unikatowych (nawet w skali światowej) atrakcji w Kudowie-Zdroju jest Kaplica Czaszek w Czermnej, czyli w najstarszej części miasteczka. Miejsce to w większości zostało wyłożone prawdziwymi kośćmi ludzi poległych na wojnach lub podczas zarazy. Łącznie znajduje się ich tam ok. 3000, chociaż pod podłogą ukryto ponad 20000.

Poza miejscami, które mogą zainteresować pełnoletnich turystów, w Kudowie-Zdroju znajduje się również wiele atrakcji dla dzieci. Jedną z ciekawszych jest pobliski park linowy "Mountain Emotion". Znaleźć można tam zarówno trasę dla nieco starszych dzieci oraz osób dorosłych, jak i tę stworzoną specjalnie dla maluchów. We wspomnianej już Czermnej powinno się także odwiedzić inspirowany Dzikim Zachodem Park Rozrywki Rodzinnej "Kolorado" oraz Szlak Ginących Zawodów, gdzie wraz z dziećmi można zwiedzić chatkę kowala, garncarza, tkacza czy piekarza.

W Kudowie-Zdroju nie brakuje również muzeów, które warto zobaczyć razem z dzieckiem. Do najciekawszych z nich należy Muzeum Zabawek, a także Muzeum Żaby, w którym powstała ścieżka edukacyjna o nazwie "Płazy". Można tam zobaczyć historyczne zabawki, przedmioty codziennego użytku w kształcie żaby oraz inne eksponaty związane z tymi płazami.

Szlaki wokół Kudowy-Zdroju – na jaką wycieczkę się wybrać?

Jednym z największych walorów Kudowy-Zdroju jako miejscowości turystycznej jest jej fantastyczne położenie. To doskonała baza wypadowa dla wycieczek w malownicze zakątki Gór Stołowych. Do najbardziej znanych, a przy tym najchętniej odwiedzanych zalicza się Skalne Miasto, nazywane również Błędnymi Skałami, położone na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych. Znajduje się ono na szlaku z Kudowy-Zdroju do Karłowa. Główną atrakcją tego miejsca są fantazyjne formy skalne przypominające ludzi, rośliny, zwierzęta, a także różne przedmioty. Całość sprawia wrażenie naturalnego labiryntu, niekiedy z dużymi przewężeniami na trasie. Przejście szlaku powinno zająć niewiele więcej niż pół godziny.

Kolejną, leżącą niedaleko Błędnych Skał atrakcją jest Szczeliniec Wielki. Jego nazwa pochodzi od ogromnych szczelin między skałami, przez które prowadzi trasa turystyczna. Na Szczelińcu Wielkim także nie brakuje ciekawych formacji skalnych o nietypowych kształtach. Dodatkową atrakcją tego miejsca są tarasy widokowe, z których można podziwiać zarówno stronę czeską, jak i polską. Ze Szczelińca Wielkiego schodzi się jedną z kilku tras, np. Ścieżką Skalnej Rzeźby. Szczególnie polecana jest ona rodzinom z nieco starszymi dziećmi, chociaż powinna się też spodobać turystom podróżującym samotnie.

Okolice Kudowy-Zdroju obfitują w atrakcje również zimą. Nie tylko można wtedy podziwiać Skalne Miasto w magicznej, niemal baśniowej odsłonie, lecz także wybrać się na narty lub snowboard. W Górach Stołowych znajduje się bowiem wiele stoków i wyciągów narciarskich, a nawet tras dla narciarzy biegowych o różnym stopniu zaawansowania. Z pewnością można spędzić tu udane ferie. Miłośnicy sportu nie będą narzekać również latem, choćby ze względu na trasy rowerowe biegnące przez granicę polsko-czeską.

Kudowa-Zdrój to doskonałe miejsce nie tylko dla kuracjuszy. Jej atrakcje spodobają się miłośnikom architektury, aktywnego wypoczynku, rodzinom z dziećmi, a nawet zwolennikom wakacji w luksusowym hotelu z sauną i SPA. W tym pięknym miasteczku każdy znajdzie coś dla siebie.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Do zobaczenia w Poznaniu

Do zobaczenia w Poznaniu
Do zobaczenia w Poznaniu Poznań wyróżnia się na mapie polskich miast niezwykle bogatą historią, dlatego może stanowić nie lada atrakcję dla wielu turystów. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: locha/GettyImages

Pozostałe wiadomości