Dziecko

Pierwszy dzień w przedszkolu. "Już 2,5-letnie dziecko może być gotowe do pójścia do przedszkola, ale wcale nie musi"

Dziecko

Aktualizacja:

Początek roku szkolnego to trudny czas także dla tych dzieci, które po raz pierwszy pójdą do przedszkola. Jak przygotować malucha na ten dzień? Co zrobić, aby ułatwić mu adaptację w nowym miejscu? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Edytą Pazurą, mamą trójki dzieci oraz pedagogiem, dr Moniką Just.

Pierwszy dzień w przedszkolu. Jak przygotować dziecko?

Dziecko do prawidłowego rozwoju potrzebuje kontaktu z innymi maluchami. Dzięki temu zdobywa kompetencje, z których będzie korzystało przez resztę życia. Miejscem, w którym może się ich nauczyć, jest przedszkole. Niestety, nie wszystkie chcą oderwać się od mamy i spędzać czas poza domem.

- Amelia, nasza najstarsza córka, to typ histeryka. Kiedy tylko usłyszała słowo "przedszkole", kładła się na ziemi i tupała nogami. Syn to wrażliwiec. Powiedział, że pójdzie, ale tylko dlatego, żeby nie robić mi przykrości. Natomiast Rita nie daje się przekonać - mówiła Edyta Pazura.

W ocenie dr Moniki Just, pedagog dziecięcej, rodzice muszą zrozumieć, że ich pociechy są różne. Inaczej będą reagowały i w różnym czasie pojawi się u nich gotowość do pójścia do przedszkola.

- Teoria mówi, że już 2,5-3-letnie dziecko może być gotowe do pójścia do przedszkola, ale nie musi. Jeśli ma fajny dom, świetnie dogaduje się rodzeństwem, wcale nie musi chcieć tam chodzić - tłumaczyła specjalistka. Trzeba podkreślić, że przygoda z przedszkolem wcale nie zaczyna się od pierwszej wizyty w placówce. Pierwszym etapem adaptacji jest rozmowa z dzieckiem.

Czy rodzic musi się przygotować na rozłąkę z dzieckiem?

Pierwsze dni w przedszkolu mogą być bardzo trudne nie tylko dla dziecka, ale także dla rodzica.

- Wielu z nich się stresuje i ma wyrzuty sumienia. Ciągle się zastanawiają, jak dziecko sobie poradzi, czy odnajdzie się w grupie, czy poradzi sobie przy jedzeniu, czy korzystaniu z toalety - wyliczała pedagog dziecięca.

W rozmowie z Pauliną Krupińską i Damianem Michałowskim Edyta Pazura wyznała, że jest takim rodzicem. - Kiedy odprowadzałam swoją starszą córkę pierwszy raz do przedszkola, opiekunka podsunęła mi chusteczki higieniczne. W pierwszej chwili powiedziałam, że ich nie potrzebuję. Jednak, gdy podeszłam do lustra weneckiego i zobaczyłam, że moja córka płacze, sama zaczęłam - wspominała nasza rozmówczyni.

Zdaniem dr Moniki Just rodzice, którzy mają wątpliwości, czy dziecko sobie poradzi, powinni porozmawiać z personelem o swoich obawach.

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Pozostałe wiadomości