Dziecko

„Oko na malucha” – aplikacja, dzięki której mamy wcześniaków mogą oglądać swoje dzieci. „Jest taką dawką radości i spokoju”

Dziecko

Pobyt dziecka w szpitalu to niezwykle stresujące doświadczenie. Chcąc ułatwić rodzicom ten trudny czas, załoga Szpitala na ul. Karowej w Warszawie wyszła z fantastyczną inicjatywą. Oko na malucha to aplikacja, która umożliwia mamom oglądanie przez kamerkę swoich pociech w sytuacji, gdy nie mogą być blisko siebie.

Aplikacja dla rodziców

"Oko na malucha" to oddolny projekt Szpitala Klinicznego ks. Anny Mazowieckiej w Warszawie, który skierowany jest do rodziców wcześniaków i dzieci znajdujących pod opieką lekarzy.

Nasza inicjatywa związana jest z umożliwieniem kontaktu rodzica z dzieckiem przebywającym w oddziale – nie bezpośredniego, ale poprzez kamerkę

– wyjaśnił dr Dariusz Madajczak neonatolog, Szpital Kliniczny ks. Anny Mazowieckiej w Warszawie.

Ze względu na pandemię bardzo szybko wstrzymano odwiedzimy w szpitalach, przez co rodzice znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji. Solidaryzując się z potrzebami tych, którzy z powodu rozłąki ze swoimi pociechami przeżywają ciężkie i stresujące chwile, stworzono aplikację "Oko na malucha". Dzięki niej rodzice dzieci, które muszą przebywać w szpitalu wiele tygodni, a nawet miesięcy, mogą obserwować swoje maleństwa.

Dzięki wsparciu finansowemu rodziców bardzo szybko udało się zebrać potrzebne środki na uruchomienie aplikacji oraz zaangażować specjalistów, którzy zainstalowali kamery.

Obecnie z tego rozwiązania, transmisji i podglądania swoich dzieci przebywających w oddziale korzysta przeszło 30 matek, a łącznie mamy zainstalowanych w szpitalu przeszło 40 kamer

– zauważył dr Madajczak.

Jak przyznał neonatolog, odbiór aplikacji jest bardzo pozytywny i wszyscy rodzice bardzo chwalą pomysł.

Na bieżąco możemy informować na temat stanu zdrowia dziecka, tłumaczyć te wszystkie rzeczy, które są obecne w pobliżu dziecka w inkubatorze, jakie leki aktualnie dziecko otrzymuje. Jest dla nas również bardzo pomocne narzędzie

– wytłumaczył.

Rodzice mają oko na swojego malucha

Aplikacja umożliwia rodzicom obserwowanie swoich pociech. Dzięki niej mogą zobaczyć, jak ich maleństwo śpi, rusza się i rośnie z dnia na dzień.

Bardzo doceniam korzystanie z tej aplikacji "Oko na malucha", przede wszystkim dlatego, że to jest trochę taki nasz rytuał, że codziennie między godziną 13 a 14 zbieramy się i oglądamy maluszka

– wyznała Renata Sabela mama 3-tygodniowego Marcela, bierze udział w projekcie #okonamalucha.

Dla mnie to jest bardzo wzmacniające, jest taką dawką radości i spokoju. Wiem, że to nie zastąpi dotyku, obecności mamy, ale ten dotyk po prostu nie zawsze jest możliwy. W sytuacji koronawirusa to nam daje bardzo dużo, bardzo nas wzmacnia

– dodała.

Z racji tego, że aplikacja stanowi oddolną inicjatywą, szpital planuje zaangażować w projekt zarówno większą liczbę rodziców, jak i inne szpitale.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Rodzice wcześniaków dzięki zdjęciom mogą być bliżej dzieci. "Wysyłamy wiadomości, które są opowieścią"

9 lat walczyła z niepłodnością - Justyna opowiada swoją historię z in-vitro

Superbohaterki w czasie pandemii – jak radzą sobie polskie mamy? "Pewnego dnia usiadłam na środku pokoju i zaczęłam płakać"

Autor: Agata Polak

Pozostałe wiadomości