Dziecko

Wpływ muzyki i plastyki w szkole na dorosłe życie. "To kompetencja przyszłości"

Dziecko

Aktualizacja:
Autor:
Sabina
Zięba
Muzyka i plastyka rozwijają kreatywność
Muzyka i plastyka rozwijają kreatywnośćDzień Dobry TVN
wideo 2/6

W szkole często największą wagę przywiązuje się do języka polskiego i matematyki, natomiast najmniejszą do plastyki i muzyki. Dlaczego powinno się to zmienić? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli edukatorka - Edyta Plich, animatorka kultury - Marta Wójcicka, a także nauczyciel muzyki - Marcin Lemiszewski.

15 maja obchodzone jest Święto Polskiej Muzyki i Plastyki. Ma ono na celu promowanie polskiej sztuki. Jest to też okazja do zastanowienia się nad rolą sztuki w życiu człowieka. W tym dniu warto przypomnieć wpływ muzyki i plastyki w szkole na dorosłe życie.

Status przedmiotów artystycznych

Niestety w polskiej szkole obcowanie ze sztuką jest marginalizowane. Młodzi ludzie nie są nauczeni chodzenia do muzeum, na wystawy, do teatru czy filharmonii. Często słychać, że nie ma na to czasu i pieniędzy. Jednak badania PISA wskazują, że te kraje, których systemy edukacyjne nie zrezygnowały z czasu na kształcenie umiejętności artystycznych, mają lepsze wyniki w nauczaniu niż kraje, które ograniczyły liczbę godzin przeznaczonych na edukację twórczą. Potwierdzają też, że zwiększenie liczby godzin przedmiotów egzaminacyjnych kosztem przedmiotów artystycznych i humanistycznych, nie prowadzi do polepszenia wyników testów.

- Te przedmioty rozwijają kreatywność, a ci, którzy potrzebują porządnych uzasadnień niech wiedzą, że to kompetencja przyszłości. Chodzi o to, że tak naprawdę 12 lat w szkole (...) wszystkich uczymy tego samego, w ten sam sposób, a potem chcemy, żeby wszyscy byli kreatywni, otwarci, poszukujący. Więc chodzi o to, żeby (...) rzeczywiście dać dzieciom szansę na to, żeby się rozwijały na różne sposoby i przedmioty artystyczne traktować jako sposób - po pierwsze - na właśnie rozwijanie kreatywności, po drugie - na odpoczynek, na to, żeby trochę pobyć samemu ze sobą, trochę poznać świat. Później, kiedy ludzie już są dorośli, ich kontakt ze sztuką, to, czy chodzą do muzeum i teatru, jest związane z tym, że po prostu edukacja taka była. Nie wszyscy to dostają w domu, a myślę, że jest to szalenie ważne - tłumaczyła Edyta Plich w Dzień Dobry TVN.

Wpływ muzyki i plastyki na dorosłe życie

Na początku swej edukacji dzieci śpiewają, rysują, ciągle zadają pytania, są otwarte i radosne. Z czasem milkną. Tematy zajęć nie są dostosowane do ich potrzeb i rozmaitych talentów. W efekcie większość dorosłych potem ludzi nie wie, jakie ma uzdolnienia, bo w szkole nie było okazji i czasu, żeby je odkryć i rozwijać. W Polsce nie jest jeszcze przywiązywana do tego waga. Inaczej jest za granicą. Dla Włochów moda jest życiem i zajmuje wysokie miejsce nawet w wiadomościach telewizyjnych, Skandynawowie zachwycają się designem, natomiast Francuzi olśniewają gustem. Jednak to wyczucie estetyki nie jest wrodzone, tylko wynika z edukacji.

- Myślę, że kultura to jest świetny sposób na to, żeby uczyć się też wyrażania siebie, swoich emocji, żeby umieć obserwować rzeczywistość i nazywać ją w odpowiedni dla siebie sposób. (...) Przedmioty związane ze sztuką pozwalają na to, żeby kreatywnie podchodzić do różnych zagadnień, nawet tych z przedmiotów ścisłych - mówiła Marta Wójcicka w naszym programie.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Sabina Zięba

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości