Koronawirus

Kanadyjczycy protestują przeciwko restrykcjom. "Mieszkańcy mają serdecznie dość"

Koronawirus

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Kanadyjczycy protestują przeciw restrykcjom
Dzień Dobry TVNKanadyjczycy protestują przeciw restrykcjom

Kanadyjskie władze ogłosiły w Ottawie stan wyjątkowy. Od dwóch tygodni trwają tam protesty przeciwników szczepień przeciw COVID-19. Mówi się, że jest to najpoważniejszy kryzys w historii kanadyjskiej stolicy. Jak obecnie wygląda sytuacja? Kiedy protesty się zakończą? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Katarzyną Wężyk, dziennikarką.

Kanada. Protesty przeciwko restrykcjom

22 stycznia premier Kanady ogłosił, że kanadyjscy kierowcy ciężarówek, którzy przejeżdżają granicę między Kanadą a USA, będą musieli zostać zaszczepieni, jeśli nie - będą musieli spędzić dwa tygodnie na kwarantannie.

- Wcześniej po prostu robili sobie test i przejeżdżali. 9 na 10 kierowców jest zaszczepionych, więc wydawało się, że to nie będzie taki problem. Okazało się jednak, że jest to problem. Kanadyjscy kierowcy, głośna i trąbiąca mniejszość się zorganizowała i prawie od dwóch tygodni okupuje stolicę - mówiła w Dzień Dobry TVN Katarzyna Wężyk, dziennikarka.

Obecnie policja, która wcześniej - zdaniem mieszkańców - nie reagowała, odbiera kierowcom m.in. dostęp do paliwa i zabiera im koksowniki. - Tak na razie wygląda stan wyjątkowy w Ottawie. Mieszkańcy mają serdecznie dość - dodała nasza rozmówczyni.

Czego domagają się protestujący Kanadyjczycy?

Protestujący zapowiadają, że nie ustąpią aż do skutku. - Skutkiem ma być zniesienie wszelkich covidowych restrykcji, dymisja rządu - bardzo wątpię, ale takie plany są - zaznaczyła Katarzyna Wężyk.

Warto dodać, że ze względu na sytuację w stolicy premier Kanady został przeniesiony. - Do swojej siedziby, do bliżej niekreślonego miejsca, dla jego bezpieczeństwa. Wypowiada się w mediach społecznościowych i mediach dość bojowo, że ten protest jest przeciwko kanadyjskim wartościom, że na pewno się nie ugniemy - opowiadała dziennikarka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości