Gwiazdy

Danuta Stenka może pochwalić się legitymacją emeryta. "Bawi mnie suma na moim liczniku"

Gwiazdy

Autor:
Adam
Barabasz
Źródło:
Wysokie Obcasy Extra
Danuta Stenka w studiu Dzień Dobry TVN

Danuta Stenka, jedna z najwybitniejszych współczesnych polskich aktorek, w najnowszym wywiadzie poruszyła kwestie związane z upływem czasu. Gwiazda zdradziła, jak świętowała okrągłe urodziny i jaki prezent przygotowały jej córki. Podzieliła się również refleksją na temat podejścia do wieku w branży filmowej.

Danuta Stenka - "Nigdy w życiu"

Danuta Stenka debiutowała w latach 80. Kolejne role teatralne i filmowe przyniosły jej uznanie publiczności i przychylność krytyki. Dziś cieszy się niekwestionowanym statusem gwiazdy i nie ukrywa, że lata spędzone na scenie przyniosły jej gorzką refleksję.

- Nierzadko zdarza się, że w rolach kobiet dojrzałych obsadza się aktorki młodsze - przyznała aktora w rozmowie z dziennikarką "Wysokich Obcasów Ekstra" Aliną Mrowińską. - Jaki z tego wniosek? Większe znaczenie ma to, jak wyglądamy, niż to, czym możemy się podzielić ze światem. A przecież im jesteśmy starsi - i kobiety, i mężczyźni - tym więcej w nas warstw, tym więcej pokładów i tym więcej mamy do ofiarowania.

Prawdziwy boom popularności nastąpił po roli w ekranizacji bestsellerowej powieści Katarzyny Grocholi.

Polscy aktorzy i aktorki

"W jakimś sensie byliśmy na siebie skazani"
"W jakimś sensie byliśmy na siebie skazani"Dzień Dobry TVN
wideo 2/11

- Mimo próśb Kasi Grocholi, żeby główną postać zagrała aktorka w wieku bohaterki powieści, na podstawie której powstawał film - a konkretnie chodziło jej o mnie - szukano wyłącznie wśród aktorek o dekadę młodszych. I już decyzja została podjęta, znaleziono aktorki, które miały zagrać matkę i córkę, tylko kiedy stanęły razem przed kamerą, okazało się, że wyglądają jak siostry. Ostatnim rzutem na taśmę zaproszono na casting moją półkę wiekową, w tym mnie. I tak oto nieoczekiwanie dla wszystkich zagrałam główną rolę w "Nigdy w życiu" - zdradziła.

Danuta Stenka o emeryturze

Danuta Stenka w 2021 roku skończyła 60 lat. Tego dnia jej najbliżsi przygotowali wyjątkowy prezent.

- Dzieci wpadły z życzeniami. Dostałam rodzinny prezent w dwu częściach - powiedziała. - To była niedziela, grałam spektakl popołudniowy, niewiele mieliśmy wspólnego czasu, więc przed wyjściem do teatru zajrzałam do prezentu. Okazało się, że to dwie wielkie księgi. Otwieram, a tam… życzenia, a właściwie listy, wspomnienia opatrzone zdjęciami z przeszłości. Miało być 60 listów na 60-lecie, ale rozrosło się do ponad 100. Chronologicznie, od początku: od mamy, brata, kuzynki siostry, przyjaciółki z podstawówki, z liceum, przyjaciół, znajomych ze studium aktorskiego, z moich teatrów, słowem ze wszystkich lat, miejsc i ważnych momentów mojego życia, do samej sześćdziesiątki - wyliczała.

Niespodzianka czekała również w Teatrze Narodowym, z którym jest związana od 2006.

- Musiałam pędzić do pracy, więc tylko przejrzałam te księgi, ale było to coś tak niezwykłego, że przekładałam kartki i ryczałam jak bóbr. A potem, po spektakl, graliśmy "Kordiana", po zapadnięciu kurtyny cały zespół nagle zaśpiewał mi gromkie "Sto lat" i wręczył przepiękny bukiet. I znowu morze łez. Dzień moich 60. urodzin, był jednym z najpiękniejszych dni w moim życiu - zaznaczyła.

Aktorka nie ukrywa, że nie ma problemu z przemijającym czasem. Jak przyznaje, "nie założyłaby już mini", ale nie z powodu konwenansów, tylko dlatego, że jest już w innym miejscu życia.

- Bawi mnie ta suma na moim liczniku, a najbardziej legitymacja emeryta, którą mam od niedawna - stwierdziła. - Czuję się w tej sześćdziesiątce i na emeryturze, jakbym założyła jakiś nie swój kostium, jak w przebraniu. A poza tym nic się nie zmieniło, nadal jestem na etacie w teatrze, nadal pracuję poza nim i nadal planuję, że „jak tylko będę miała trochę wolnego czasu, to…

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adam Barabasz

Źródło: Wysokie Obcasy Extra

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki / East News

Pozostałe wiadomości