Jak stworzyć własne świeczniki i wazony z masy samoutwardzalnej? "Nie potrzeba do tego pieca"

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Rękodzieło z masy samoutwardzalnej

Samodzielne wykonanie dekoracji do mieszkania lub domu nie jest trudne. Wykorzystując do tego masę samoutwardzalną, w prosty sposób stworzymy wyjątkowe świeczniki, misy i wazony. Jak to zrobić? O tym opowiedziała w Dzień Dobry TVN dekoratorka wnętrz, Agnieszka Malec.

DIY - dekoracje z masy samoutwardzalnej

Najpiękniejsze ozdoby do mieszkania czy domu to te, które wykonujemy samodzielnie. Na rynku dostępnych jest wiele produktów ułatwiających nam przygotowanie prostych i niewymagających dużego nakładu pracy dekoracji. Jedną z nich jest masa samoutwardzalna, z której możemy stworzyć piękne misy i świeczniki.

Czym jest masa samoutwardzalna? - To jest glinka ceramiczna z dodatkiem olejku i z czymś takim, co powoduje, że ona sama się utwardza i nie potrzeba do tego pieca - tłumaczy dekoratorka wnętrz, Agnieszka Malec. Jej cena to około 13 złotych i jest dostępna w wielu sklepach plastycznych oraz w Internecie.

Jak poprawnie wykonać wazony i świeczniki?

Jak wykonać samodzielnie świecznik lub misę z masy samoutwardzalnej? Na początku trzeba ją dokładnie rozwałkować. - Jeżeli chcemy odcisnąć roślinę, to kładziemy ją na masie - radzi ekspertka. Możemy też posypać ją pieprzem, dzięki czemu uzyskamy efekt ceramiki.

Na rozwałkowanej masie umieszczamy miskę i wycinamy jej kształt za pomocą noża. Odcięty fragment układamy na misce. Całość suszymy na powietrzu lub wkładamy do piekarnika na 1,5 godziny i pieczemy w 60 stopniach. Gdy miska wyschnie, możemy ją zeszlifować lub po prostu zostawić tak, jak jest. - Tu sprawdzi się papier ścierny o gramaturze 150 mm - radzi Agnieszka Malec.

Misę warto utwardzić werniksem. Jeżeli chcemy pomalować nasz projekt, wystarczy połączyć go z farbami akrylowymi. Ciekawym rozwiązaniem jest także użycie lakierów do paznokci.

Do samodzielnego tworzenia dekoracji z masy samoutwardzalnej możemy zaangażować też dzieci. Z pewnością przyniesie im to wiele radości.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News

Pozostałe wiadomości