Sport i fitness

Trening kettlebell. Coraz popularniejsze ćwiczenia z dużymi odważnikami

Sport i fitness

Autor:
Adam
Barabasz
Trening kettlebell lifting

Kettlebell uznawany jest za jedną z najbardziej wszechstronnych metod treningowych. W Dzień Dobry TVN gościł jeden z trzech polskich sędziów tej dyscypliny - policjant Igor Antosik. Zaprezentował widzom podstawowe ćwiczenia oraz wprowadził w świat tej niezwykłej dyscypliny.

Co to jest kettlebell?

Historia tej dyscypliny rozpoczęła się w pierwszej połowie XX wieku w Rosji. Niecałe 30 lat po pierwszych oficjalnych zawodach w Moskwie w 1948 roku, girievoj sprot (kettlebell lifting) został uznany za rosyjski sport narodowy. Korzenie tej dyscypliny sięgają jednak znacznie dalej, bo aż czasów carskich.

- Kilku żołnierzy rywalizowało, który poniesie dalej kulę armatnią, kto poniesie ją więcej razy. Później dorobiono rączkę, żeby było wygodniej - wyjaśnił Igor Antosik.

Sport polega na wykonywaniu określonych ćwiczeń odważnikami kettlebell - rwanie, podrzut, długi cykl to konkurencje rozgrywane na zawodach, poza nimi jest mnóstwo mniej lub bardziej skomplikowanych ćwiczeń. Najatrakcyjniejsze z nich Igor Antosik zaprezentował w studiu, co wzbudziło entuzjazm Marcina Prokopa, który natychmiast spróbował swoich sił.

Sędzia kettlebell

Igor Antosik na co dzień pracuje w szeregach gdańskiej policji. Nasz gość może pochwalić się klasą sędziego międzynarodowego. W Polsce są tylko trzy takie osoby. Niedawno sędziował zawody w Budapeszcie, a w 2019 roku w Mistrzostwach Europy w Niemczech. Policjantowi uprawnienia sędziego przyznała nie tylko International Union of Kettlebell Lifting, ale też Polska Federacja Sportów Odważnikowych, w związku z czym Igor Antosik jako sędzia brał udział w kilkunastu zawodach organizowanych na terenie naszego kraju.

- Od kiedy jestem trenerem zawsze lubiłem ćwiczyć z odważnikami, bo my na to mówimy odważniki albo kule. Poszedłem na kurs jeden, drugi, trzeci, nauczyłem się, poznałem dyscyplinę sportu. Poszedłem w sędziowanie, bo jestem za słaby, żeby startować - posumował.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Adam Barabasz

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości