Za brak dzwonka grozi nam 200 zł mandatu. Dlaczego jeszcze warto znać prawa i obowiązki rowerzysty?

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Przepisy ruchu rowerowego – na co zwrócić uwagę?
Przepisy ruchu rowerowego – na co zwrócić uwagę?Dzień Dobry TVN
wideo 2/15

Pogoda za oknami zachęca do aktywności na świeżym powietrzu, w tym także do jazdy na rowerze. Niestety przepisy ruchu drogowego niektórym miłośnikom jednośladów mogą wydawać się niejasne. W Dzień Dobry TVN o prawach i obowiązkach rowerzystów opowiedział ekspert ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego, Sylwester Pawłowski.

Podstawowe wyposażenie roweru

Przepisy ruchu drogowego powinien znać każdy, kto przemieszcza się rowerem po mieście. Znajomość kilku prostych zasad pozwala uniknąć niebezpiecznych sytuacji, ale i mandatu. Pasjonaci aktywności na świeżym powietrzu powinni szczegółowo zapoznać się z kodeksem drogowym i zatroszczyć się o to, by użytkowane przez nich pojazdy posiadały wszystkie niezbędne elementy wyposażenia.

- Na przykład za brak dzwonka mamy 200 złotych mandatu (...). Musimy mieć dzwonek i przynajmniej jeden sprawny hamulec, światła odblaskowe z tyłu (czerwone w kształcie innym niż trójkąt) i białe z przodu. Jak jeździmy po zmroku, to musimy mieć jeszcze światła pozycyjne - wyjaśnił Sylwester Pawłowski. Dodał też, że posiadanie kasku rowerowego nie jest obowiązkowe, jednak warto zainwestować w taką formę ochrony.

- To dobra praktyka, którą zalecam wszystkim. Jazda na rowerze czasami jest karkołomnym wyzwaniem, dlatego dobrze jest chronić to, co najcenniejsze - ocenił ekspert ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Kodeks drogowy dla rowerzystów

Uczestnicy ruchu drogowego w wieku od 10 do 18 lat, jeśli marzą o jeździe rowerem po drogach publicznych muszą posiadać kartę rowerową bądź prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T.

- Inaczej nie możemy w ogóle jeździć po drogach publicznych - zauważył Sylwester Pawłowski, jednocześnie zwracając uwagę na inne, często ignorowane przepisy.

- Jeżeli nie ma ścieżki rowerowej czy drogi dla rowerów, to musimy jeździć po ulicy (...). Opiekun z dzieckiem poniżej 10. roku życia powinien poruszać się po chodniku, a nie po ścieżce rowerowej - podsumował ekspert ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Magdalena Brzezińska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości