Psychologia

Nie wiesz, jak poradzić sobie ze stresem? Stań do bitwy na poduszki

Psychologia

Aktualizacja:

Jest wiele sposobów na poprawę samopoczucia. Jedne działają doraźne, inne warto powtarzać, w ramach profilaktyki. Psycholog Joanna Chmura i Michał Zawadka, mówca inspiracyjno-motywacyjny, radzą, jak walczyć ze stresem przy pomocy poduszek.

Poduszką w stres

Pandemia koronawirusa w połączeniu z zimową aurą może mocno obniżyć nasze samopoczucie. Na szczęście istnieje wiele sposób na jego poprawę. Wśród nich jest bitwa na poduchy. To o tyle łatwe rozwiązanie, bo każdy z nas ma w domu przynajmniej jedną z nich.

- Prace terapeutyczne wykorzystują różne materiały miękkie i bezpieczne, w które można uderzać. Mi też zdarza się czasami wyrażać krzyk na jakąś sytuację, ale nie do konkretnej osoby tylko w poduszkę albo w ręcznik. Można też skręcić ręcznik i tę siłę złości wyregulować - tłumaczy psycholog Joanna Chmura.

Te sposoby działają jednak doraźnie. Żeby na dłuższą metę walczyć z obniżonym samopoczuciem dobrze opracować jakąś profilaktykę, przykładowo poranne zabawy z poduszkami. Lepiej być przygotowanym na stres, niż działać dopiero wtedy, kiedy zacznie nas paraliżować.

Jak walczyć ze stresem?

Żeby skutecznie walczyć ze stresem, należy najpierw zastanowić się, co jest jego źródłem.

- Stres jest konsekwencją jakichś działań i emocji. Może być pobudzający (...), ale też wyniszczający nas i fizycznie, i psychicznie - wyjaśnia Michał Zawadka, mówca inspiracyjno-motywacyjny.

W odstresowaniu może być pomocna nie tylko aktywność fizyczna, np. taniec czy wspomniana już bitwa na poduszki, ale także przyjemne skojarzenia.

- Wszystko, co przywołuje uśmiech na twarzy pozwala nam się odciąć i powiedzieć: "ok, mogę się od tego odseparować i zastanowić, co się wydarzyło, co jest powodem, co mogę zrobić, kogo poprosić o pomoc" - dodaje Michał Zawadka.

Czasami chwila radości nie wystarcza do przełamania marazmu. Wtedy warto zgłosić się po poradę do psychologa lub psychiatry.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Mateusz Łysiak

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości