Diety i odchudzanie

Akcja, która uczy najmłodszych, jak nie marnować jedzenia. "Dzieciaki mogą tę wiedzę przenieść do domu"

Diety i odchudzanie

Autor:
Sabina
Zięba
Reporter:
Katarzyna Abramowicz
Lodówka na medal
Lodówka na medalDzień Dobry TVN
wideo 2/13

Marnowanie żywności to wielki problem dzisiejszych czasów. Z uwagi na to powstał projekt "Lodówka na medal", który ma przeciwdziałać negatywnemu wpływowi tego zjawiska na klimat. W jaki sposób?

Ile marnujemy jedzenia?

Według danych Programu Racjonalizacji i Ograniczenia Marnotrawstwa Żywności z 2021, w Polsce marnuje się co roku 5 mln ton jedzenia, podczas gdy co 7. osoba cierpi z powodu głodu. Gdyby zmarnowaną żywność załadować w wagony kolejowe, ich długość byłaby równa połowie linii granicy Polski.

54 proc. Polaków przyznaje, że wyrzuca żywność do kosza, zaś za 60 proc. wyrzucanego jedzenia odpowiadają konsumenci. To oznacza, że w każdej sekundzie wyrzucamy do kosza ponad 90 kg jedzenia. W ten sposób marnujemy nie tylko żywność, ale i zasoby, które zostały wykorzystane na etapach przetwórstwa i dystrybucji – takie jak woda, paliwo i energia. Zjawisko to, mające wymiar ekologiczny, ekonomiczny i etyczny, możemy ograniczyć wdrażając skuteczne rozwiązania.

Akcja "Lodówka na medal"

Aby przeciwdziałać zjawisku wyrzucania jedzenia, Bank Żywności SOS w Warszawie we współpracy z partnerem Strategicznym, Fundacją Santander Bank Polska S.A., partnerami z branży AGD (w tym marką Samsung) oraz przy wsparciu merytorycznym Związku Pracodawców AGD APPLiA, stworzył projekt edukacyjny "Lodówka na Medal". W jego ramach wolontariusze odwiedzają szkoły na terenie całej Polski i prowadzą warsztaty dla dzieci w wieku od 7 do 14 lat z zakresu racjonalnego gospodarowania żywnością. Głównym celem projektu jest edukacja, jak nie marnować żywności.

- Dzieci wypracowują własne sposoby na niemarnowanie jedzenia i właśnie jednym sposobem na niemarnowanie jest prawidłowe układanie produktów w lodówce. Dzieci wiedzą, ze dania gotowe układamy na górną półkę, nabiał i wędliny lądują na środek, jest specjalna szuflada na warzywa i owoce. (...) Dzieciaki mogą też tę wiedzę przenieść do domu. Wystarczy wejść na naszą stronę lodowkanamedal.pl i tam zagrać w grę i zdobyć tytuł ratownika żywności - mówiła w Dzień Dobry TVN Kinga Bernat, ekspertka ds. edukacji żywieniowej.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Sabina Zięba

Reporter: Katarzyna Abramowicz

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości