Informacje o śniętych rybach znajdowanych w Odrze pierwsi zgłaszali wędkarze już pod koniec lipca. Sytuacja stale się pogarsza, a wciąż nie wiadomo, co jest przyczyną zanieczyszczenia rzeki. W trzech województwach rozesłano alerty z prośbą o to, by nie zbliżać się do wody. Jakie mogą być skutki kontaktu z zanieczyszczeniami?
Pod koniec lipca zakończył się projekt naukowo-badawczy "Czysta Wisła? WHY NOT?", który za cel obrał sobie zbadanie jakości wody w Wiśle. Wzięli w nim udział specjaliści z różnych dziedzin, którzy przez 14 dni pływali po rzece i zbierali materiał do badań. O tym, skąd wziął się pomysł na ten projekt i do jakich wniosków doszli naukowcy w Studio Dzień Dobry TVN opowiedzieli goście: Marian Rojek, przewodniczący Rady Fundatorów Fundacji Why Not oraz dr hab. Andrzej Woźnica, profesor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
W Nowym Targu gruchnęła wieść, że w jednym z basenów wykryto w wodzie plemniki. Jednak na podstawie wykonanych badań przeprowadzonych przez sanepid stwierdzono, że była to tylko plotka. A co by się stało, gdyby wyniki wskazały na zanieczyszczenie wody? Jak sprawdzana jest jakość wody w basenie? Dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki zapytał o to Joannę Narożniak z Mazowieckiej Inspekcji Sanitarnej i instruktorkę pływania Sylwię Czech. Dowiedzieliśmy się również, jak często osoby przychodzące na basen, zamiast pływać zajmują się amorami.