"Dzieci przez wiele lat musiały doświadczać poczucia bezkarności".
"Rrzucanie mięsem" pozwala wyrazić emocje, gdy brakuje słów. Po niecenzuralne słowa sięgamy często w złości oraz by wyrazić radość. Jakie są różnice między przekleństwem, inwektywami i wulgaryzmami? Dlaczego niektóre słowa mogą urazić bardziej niż inne?
Profesor Jerzy Bralczyk wydał ostatnio książkę "Porzekadła". Autor z dużą dozą humoru rozkłada poszczególne powiedzenia na czynniki pierwsze. W naszym programie językoznawca opowiedział nie tylko o swojej książce, lecz i odniósł się do wulgaryzmów, które zadomowiły się w przestrzeni publicznej.
Przed Wielkanocą, na posiedzeniu Rady Miasta w Bolesławcu jeden z radnych nie zorientował się, że mikrofony są włączone i dał upust swoim emocjom używajac wulgarnego sformułowania. Pech chciał, że wszyscy to usłyszeli. Dlaczego tak chętnie używamy wulgaryzmów? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy językoznawcę dr hab. Katarzynę Kłosińską. Skąd w nas takie zamiłowanie do wulgaryzmów? Dlaczego niektóre wyrazy są uważane za wulgarne? Kto o tym decyduje? I dlaczego wulgaryzmy w niektórych sytuacjach nas rażą, a w innych przypadkach je akceptujemy?
Polscy politycy nie przebierają ostatnio w słowach. Posługują się językiem wulgarnym, który nie jest językiem dialogu. Politykom brakuje słownictwa czy argumentów? Gdzie leży granica wulgaryzowania języka polityki? Na ile politycy mogą sobie pozwolić w czasie debaty politycznej? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN medioznawcę prof. Wiesława Godzica.
Panuje opinia, że kobiecie nie wypada przeklinać. Czy tego samego zdania są goście Dzień Dobry TVN: psycholog Małgorzata Ohme, restauratorka Magda Gessler i dziennikarz radiowy Piotr Kędzierski. Dlaczego mężczyznom uchodzi przeklinanie? Jakiego słowa używa Magda Gessler, kiedy czuje niemoc? Za co wyrzucono ją z kolonii? Czy przeklinanie łagodzi napięcia? Co nasi goście sądzą o wulgaryzmach w mediach? Dlaczego Marcin Prokop został wyproszony z klasy?
Mówi o sobie: prezenter, producent, scenarzysta, reżyser i youtuber. W naszym studiu zagościł Maciej Dąbrowski, zwany "Człowiekiem Wargą", który stworzył popularny kanał na YouTube o nazwie "Z Dupy". Bohaterką jednego z jego filmików była Karolina Korwin Piotrowska. Dlaczego zależało jej, by pojawić się w wywiadzie "Z Dupy"? Dlaczego Łukasz Jakóbiak oblał ją wodą podczas wywiadu? Gdzie nagrywane są rozmowy "Człowieka Wargi"? Dlaczego w jego wywiadach jest tyle wulgaryzmów?
Jeszcze nigdy w czternastoletniej historii badań na temat wulgaryzmów w życiu codziennym nie przeklinaliśmy tak często i tak chętnie. Klniemy pod wpływem silnych emocji, czy tylko po to, by coś dosadniej wyrazić? Filip Chajzer sprawdził, dlaczego i jak Polacy przeklinają. Komu łatwiej przychodzi wypowiadanie brzydkich słów - kobietom czy mężczyznom?
Przekleństwa, niewybredne określenia i dosadne stwierdzenia towarzyszą nam na co dzień. Każdy z nas ma inną tolerancję na brzydkie słowa, dla niektórych już "cholera jasna" jest szczytem językowego wulgaryzmu. Jak, kiedy i dlaczego przeklinają nasi goście: Tomasz Knapik, Tomasz Konecki i Małgorzata Walewska?
Czy Polakom do porozumiewania wystarczyłyby tylko cztery wulgarne słowa na "k", "p", "ch" i "s"? Przekleństwa - pozwalają rozładować negatywne emocje, wyrazić ekscytację lub zastąpią Ci zwykły przecinek. Dlaczego mówi się: "klnie jak szewc"? Czy można żyć bez wulgaryzmów? Eksperci uważają, że tak, a Ty? Gość Dzień Dobry TVN Marcin Meller przyznaje się do tego, że przeklina w sytuacjach prywatnych. Dla Mellera przekleństwa, to "bardzo fajna przyprawa do języka", a dla Ciebie? O komentarz poprosiliśmy psycholog Annę Kędzierską.