Jak wynika z badań, około 80 proc. osób zarażonych koronawirusem, chorobę przechodzi bezobjawowo, a co za tym idzie wciąż nie wiadomo ile realnie jest zakażeń. Większość państw świata, również Polska, planuje wprowadzenie badań przesiewowych, które mają to sprawdzić.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych weryfikuje prawdziwość zwolnień lekarskich, przeglądając treści na portalach społecznościowych. Czy zaglądanie na czyjś profil i wykorzystywanie zdobytych tam wiadomości nie jest naruszaniem prywatności? Czy kontrole te dotyczą również polityków? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN rzecznika ZUS Wojciecha Andrusiewicza.
Rocznie zwolnienia lekarskie kosztują budżet państwa ponad 10 miliardów złotych. Polacy w 2017 r. skorzystali z ok. 20 milionów takich zaświadczeń. Część z nich jest nielegalna. Można je dostać bezpośrednio od lekarza lub kupić w sieci. W jaki sposób ZUS weryfikuje zwolnienia lekarskie? Co grozi za korzystanie z nielegalnego zwolnienia i za jego wystawienie? O tym w Dzień Dobry TVN mówił rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz. Obok niego na kanapie usiadł coach biznesu Miłosz Brzeziński. Dlaczego według niego Polacy oszukują pracodawców?
Urzędnicy z Poznania zaoferowali lokatorom zwolnienie z miesięcznego czynszu w zamian za zgłoszenie, że sąsiad nielegalnie podnajmuje mieszkanie komunalne, albo że jego lokal jest pusty. Jak postępowanie urzędu skomentował w Dzień Dobry TVN psycholog Andrzej Tucholski? Czy donoszenie na sąsiada to rzadkość w naszym kraju? O to zapytaliśmy rzecznika ZUS Wojciecha Andrusiewicza.