Wojciech Andrusiewicz

    Wojciech Andrusiewicz

    Zakład Ubezpieczeń Społecznych weryfikuje prawdziwość zwolnień lekarskich, przeglądając treści na portalach społecznościowych. Czy zaglądanie na czyjś profil i wykorzystywanie zdobytych tam wiadomości nie jest naruszaniem prywatności? Czy kontrole te dotyczą również polityków? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN rzecznika ZUS Wojciecha Andrusiewicza.

    Rocznie zwolnienia lekarskie kosztują budżet państwa ponad 10 miliardów złotych. Polacy w 2017 r. skorzystali z ok. 20 milionów takich zaświadczeń. Część z nich jest nielegalna. Można je dostać bezpośrednio od lekarza lub kupić w sieci. W jaki sposób ZUS weryfikuje zwolnienia lekarskie? Co grozi za korzystanie z nielegalnego zwolnienia i za jego wystawienie? O tym w Dzień Dobry TVN mówił rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz. Obok niego na kanapie usiadł coach biznesu Miłosz Brzeziński. Dlaczego według niego Polacy oszukują pracodawców?

    Urzędnicy z Poznania zaoferowali lokatorom zwolnienie z miesięcznego czynszu w zamian za zgłoszenie, że sąsiad nielegalnie podnajmuje mieszkanie komunalne, albo że jego lokal jest pusty. Jak postępowanie urzędu skomentował w Dzień Dobry TVN psycholog Andrzej Tucholski? Czy donoszenie na sąsiada to rzadkość w naszym kraju? O to zapytaliśmy rzecznika ZUS Wojciecha Andrusiewicza.