Przyjechała do Tel Awiwu, żeby nauczyć się hebrajskiego. Po kilku latach okazało się , że odnalazła tam "swoje życie". O swoim Izraelu opowiedziała nam projektantka Ola Bikont.
Dziś za sprawą restauratorki Malki Kafki i jej kucharskiej książki macie niepowtarzalną szansę zakosztować kuchni izraelskiej. Malka zabierze Was na śniadanie do Tel Awiwu. Skorzystajcie z jej przepisów i rozsmakujcie się w prawdziwej szakszuce, hummusie i baba ghanoush. To będzie bardzo duże śniadanie. Smacznego!
Zespół Miqedem pochodzi z Tel Awiwu. W jego składzie jest Polak Paweł "Bzim" Zarecki. Grupę odwiedziliśmy w Izraelu. Kiedy powstała? Skąd czerpie teksty?
Co roku, ze swoim aparatem, obserwuje tygodnie mody w Mediolanie, Paryżu i Londynie. Na jej zdjęciach możemy zobaczyć całą otoczkę, która towarzyszy pokazom. Zobaczcie, jak wygląda święto mody okiem Moniki Motor. Zapraszamy Was też na wyprawę do Tel Awiwu na tamtejszy Fashion Week!
Etgar Keret to izraelski pisarz i felietonista. Na co dzień mieszka w Tel Awiwie. Lecz kiedy przyjeżdża do Polski nie wynajmuje pokoju w ekskluzywnym hotelu, ale mieszka w najwęższym domu świata zwanym Domem Kereta. Skąd w tak obszernym świecie pomysł na dom, w którym trudno rozłożyć ramiona? Anna Dziewit udała się na sentymentalny spacer po warszawie z Etgarem. Podążyli śladami historii i jego rodziny.
W Tel Awiwie tylko 5 proc. restauracji jest koszernych. Co to znaczy, że potrawa jest koszerna? Jak się robi tradycyjną szakszukę? Nasz kulinarny podróżnik i krytyk Maciej Nowak odwiedził jedną z niewielu restauracji w Tel Awiwie, która posiada certyfikat koszerności nadawany przez rabina.
Zwane "miastem, które nigdy nie zasypia". Jego nazwa w dosłownym tłumaczeniu znaczy "Wiosenne Wzgórze". Jak wygląda nocne, kulinarne życie w Tel Awiwie? To sprawdził krytyk kulinarny Maciej Nowak.