O problemie przemocy ekonomicznej w szkołach rozmawiali w Dzień Dobry TVN Michalina Popko, która doświadczyła tego typu gnębienia w podstawówce oraz Marcin Józefaciuk, nauczyciel.
Czym zajmuje się Centrum Pomocy Siostrom Zakonnym?
Edyta Pazura podniosła w mediach społecznościowych bardzo ważny i niestety często pomijany temat, jakim jest przemoc ekonomiczna. Gwiazda po wiadomości, jaką otrzymała od jednej z kobiet, postanowiła nagłośnić sprawę.
Co szósta kobieta w Polsce pada ofiarą przemocy ekonomicznej. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy Urszulę Nowakowską z Centrum Pomocy Kobiet i adwokat Elizę Kunę, aby zapytać, jak można zdefiniować tę formę przemocy, jaka kara za nią grozi i jak udowodnić w sądzie przemoc ekonomiczną.
"Dla mnie jest to rzecz abstrakcyjna" - powiedział o przemocy wobec kobiet Krzysztof Hołowczyc. Kto zainspirował go do udziału w akcji "Bała Wstążka"? Akcja potrwa 16 dni, a w social mediach propagowana jest za pomocą hasztaga #TrzymamStronęKobiet. "Jestem troszkę zakłopotany, bo to jest tak oczywiste, że trzeba stawać w obronie kogoś, kto okazuje słabszy [...], że jest mi trudno uzasadniać i usprawiedliwiać moją obecność tutaj" - wyznał Andrzej Seweryn, który również przyłączył się do akcji. Skąd pomysł na akcję? Czy przemoc wobec kobiet w Polsce to faktycznie duży problem? Na to pytanie odpowiedział Łukasz Wójcicki z Głosów Przeciw Przemocy.
Na czacie gościliśmy ekspertkę antyprzemocową i pedagoga Joannę Piotrowską. Jakie pytania dotyczące przemocy zgłaszali nasi widzowie? Od gościa Dzień Dobry TVN dowiedzieliśmy się również, czy coraz więcej kobiet szuka pomocy specjalistów, na czym polega przemoc ekonomiczna i jakie zachowanie partnera powinno niepokoić.
Nie pozostawia siniaków ani blizn, choć jest równie dotkliwa. Doświadczamy jej wtedy, kiedy jedna ze stron wykorzystuje środki finansowe do tego, by kontrolować swojego partnera. Ograniczanie dostępu do wspólnego konta, przymuszanie do brania kredytu, lub zakaz wykonywania pracy. Kogo najczęściej spotyka i kiedy kontrolowanie finansów przez domownika staje się niebezpieczne i zamienia się w przemoc? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Urszulę Nowakowską z Centrum Praw Kobiet, a także Magdalenę Chorzewską, psychoterapeutkę.