Piotr Koluch: "Polski proszek prał lepiej niż niemiecki, za to bardziej niszczył tkaniny i kolory". Jak wygląda sytuacja w przypadku innych produktów? Unijne centrum badawcze pod Brukselą dostało zadanie, by sprawdzić, czy rzeczywiście, te same produkty różnią się od siebie składem w zależności od kraju, do którego są wysyłane. Parlament Europejski uznał, że wszystkie produkty muszą być takie same na terenie całej Unii Europejskiej - producenci tłumaczą się, że różnice związane są z upodobaniami klientów.
Cykl życia naszych sprzętów AGD i RTV wydaje się coraz krótszy. Z tego też powodu Unia Europejska chce zobowiązać producentów do wytwarzania trwalszego sprzętu, który będzie można zreperować. O tych zmianach oraz bublach AGD i RTV rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Piotrem Koluchem z Fundacji Pro-Test. Dowiedzieliśmy się również, czym jest planowana awaryjność produktu i, co Marcin Prokop zrobił z popularnej kiedyś frani.
Chętnie kupujemy dzieciom przed Świętami Bożego Narodzenia kalendarze adwentowe z czekoladkami, które mają umilić czas oczekiwania na magiczne święta. Okazuje się jednak, że dzieci nie powinny jeść czekoladek z tych kalendarzy, bo są szkodliwe. Mogą zawierać oleje mineralne, które są rakotwórcze i uszkadzają wątrobę - wyjaśnia Piotr Koluch z Fundacji PRO-TEST. Jak te szkodliwe substancje dostają się do czekoladek?
Co jeszcze, oprócz żarówek, zniknie ze sklepów? Skąd wiemy, że świetlówka jest energooszczędna? Dlaczego świetlówki są takie drogie drogie? Dlaczego UE zakazała używania termometrów z rtęcią, a dopuszcza do sprzedaży świetlowek, w których jest rtęć? Dlaczego zużytych świetlówek nie możemy wyrzucać do kosza? O tym, czego wkrótce nie kupimy w sklepie rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Piotrem Koluchem z Fundacji Pro-Test.