"Plecak mojej 11 letniej córki waży!!!!!!!!!!!! 6,7 kg !!!!!!!!!!!!!!!!! BEZ picia, śniadania nie wspomnę o butach na wf i stroju !!!!" - to tylko fragment emocjonalnego wpisu, który Mariusz Kałamaga zamieścił w mediach społecznościowych. Komik przeliczył, że plecak jego córki waży 1/3 jej wagi. Jak według niego można rozwiązać problem ciężkich tornistrów? Zapytał o to reporter Dzień Dobry TVN Robert Stockinger. Obaj Panowie założyli na ramiona plecaki, które ważyły ok. 30 proc. ich wagi. Dali radę przejść kilka kroków?
Kilka dni temu w Internecie pojawiło się nagranie, na którym widzimy jak nauczyciel uderza dziecko w twarz. W studiu Dzień Dobry TVN gościmy Kingę Zychowicz, nauczycielkę oraz Marka Michalaka, Rzecznika Praw Dziecka, z którymi porozmawialiśmy, dlaczego w ogóle doszło do takiej sytuacji. Co doprowadza nauczyciela do takiego stanu? Jak możemy zapobiec przemocy w szkole? Jak zauważył Rzecznik Praw Dziecka, nauczyciel nie ma prawa uderzyć dziecka w żadnej sytuacji, nawet gdy uczeń go prowokuje.
Z okazji Dnia Dziecka reporter Dzień Dobry TVN Filip Chajzer spełnił marzenie dzieciaków, które marzą, by w przyszłości wygryźć Kraśków i innych Prokopów. Zobaczcie, co dla nich przygotował.
Rusza kampania Powiedzmy STOP szkolnej agresji, której celem jest nagłośnienie problemu przemocy rówieśniczej oraz zmiana postaw młodzieży. Jej inicjatorem jest Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. Zaprosiliśmy go do Dzień Dobry TVN, aby zapytać o szczegóły tej akcji. Jak - według niego - należy reagować na przemoc w szkole? Naszym gościem była również sędzia i społeczny doradca Rzecznika Praw Dziecka Anna Maria Wesołowska. Dlaczego dzieci stają się agresywne? Jaka sankcja karna grozi agresorowi?
Ponad połowa Polaków nie widzi problemu w okazjonalnym daniu dziecku klapsa. Prawie jedna trzecia z nas stosuje bicie jako metodę wychowawczą. Te liczby sprawiają, że włos jeży się na głowie. W Dzień Dobry TVN Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak zaznaczył jednak, że sytuacja jest dużo lepsza niż parę lat temu. Jak na przestrzeni ostatnich lat zmieniło się prawodawstwo dotyczące stosowania przemocy wobec dzieci?
Ile czasu Twoje dziecko spędza na odrabianiu pracy domowej? Utrwala materiał z lekcji, czy musi się uczyć czegoś nowego? Ma czas na zabawę i rozwijanie pasji? Nadmiar pracy domowej powoduje frustrację zarówno u dzieci, jak i u rodziców, którzy nie zawsze są wstanie pomóc swoim pociechom. Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak uważa, że polskie dzieci spędzają za dużo czasu na odrabianiu lekcji. Postanowił napisać w tej sprawie list do Minister Edukacji. Jaka będzie odpowiedź?
Dominika Kulczyk: ""Wszyscy mamy prawo do pokoju, do życia , do jedzenia, do edukacji. (...) Wszystkie dzieci na świecie mają podobne potrzeby, marzenia ale niektórym z nich trudniej te marzenia spełnić". W poniedziałek 16 listopada rozpoczyna się 17 edycja europejskiego Tygodnia Edukacji Globalnej i z tej okazji do szkół w całej Polsce trafią materiały w ramach projektu Edukacja Globalna Efektu Domina. O tej inicjatywie oraz o tym jak uczyć dzieci empatii i wrażliwości społecznej rozmawialiśmy z Dominiką Kulczyk, prowadzącą program "Efekt Domina" i Markiem Michalakiem, Rzecznikiem Praw Dziecka.