5 sierpnia 1944 r. w warszawskiej dzielnicy Wola Niemcy rozpoczęli masowe mordowanie jej mieszkańców. Ludzi łapano na ulicach, w bramach, podwórzach, byli wyciągani z domów, zakładów pracy i szpitali. Zorganizowana rzeź trwała 3 dni. Życie straciło około 50 000 ludzi, od noworodków po starców.
Srebrenica to miasto w Bośni i Hercegowinie, w którym doszło do największego ludobójstwa po II wojnie światowej. W ciągu kilku dni serbskie wojska wymordowały 8 tysięcy mężczyzn i chłopców. Od tej tragedii mija 26 lat. Jak dzisiaj wygląda życie kobiet, które przetrwały masakrę i dlaczego w ogóle do niej doszło? W Dzień Dobry TVN rozmawiamy z Sylwaną Dimtchev, popularyzatorką wiedzy o islamie i autorką bloga "Zwykły zeszyt" oraz Wojciechem Tochmanem, reporterem i pisarzem.
W latach 30. XX wieku wielki głód zabił na Ukrainie aż 4 miliony ludzi. Jest to wynik zainicjowanej przez Stalina polityki kolektywizacji. Jest to drugi zaraz po Holocauście największy w historii akt ludobójstwa. Dlaczego Stalin bał się ukraińskich chłopów? Czy temat głodu na Ukrainie jest znany Europie Zachodniej? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Anne Applebaum, która opowiedziała o swojej najnowszej książce „Czerwony głód”. Jak pisarce udało się zebrać dokumentację do książki?