W Polsce co roku rodzi się 3-3,5 tysiąca dzieci z wrodzoną wadą serca. Profesor Janusz Skalski na co dzień ratuje życie takich właśnie dzieci. Dlatego już po raz trzeci odbył się Niepodległościowy Bieg Charytatywny na rzecz Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Zebrane fundusze przeznaczone zostaną na sprzęt ratujący życie małych pacjentów. Z profesorem Skalskim rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.
Profesor Janusz Skalski to świetny kardiochirurg dziecięcy. Wiedzą to najlepiej jego mali pacjenci i ich rodzice. W Dzień Dobry TVN powiedział o powodach wyboru kardiochirurgii, strachu przed każdą operacją i rodzicach, którzy nie chcieli, aby ratował ich dziecko.
20 marca w Krakowie odbędzie się charytatywny "Bieg Marzanny dla małych serc". Wszystkie pieniądze, jakie uda się tego dnia uzbierać, zostaną przekazane na rzecz fundacji profesora Skalskiego. Jaki sprzęt jest w szpitalu potrzebny? Czego brakuje? I kto może wziąć udział w biegu? Z profesorem Januszem Skalskim oraz biorącymi udział w biegu lekarzami rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.
Gościem Dzień Dobry TVN był prof. dr hab. n. med. Janusz Skalski, kardiochirurg dziecięcy z krakowskiego szpitala uniwersyteckiego. O profesorze mówi się, że przeprowadza najpoważniejsze operacje w Polsce. Czy zawód kardiochirurga wymaga poświęceń? Które momenty w pracy są dla profesora najtrudniejsze?
Pamiętacie historię Adasia, którego doskonali lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie wyprowadzili z bardzo głębokiej hipotermii? Sprawdziliśmy, jak chłopiec czuje się teraz - rok po pobycie w szpitalu. Czy hipotermia nie wpłynęła negatywnie na funkcjonowanie jego organizmu?
Ta historia przywraca wiarę w cuda. Dwuletni Adaś trafił do prokocimskiego szpitala po nocy spędzonej na mrozie w samej tylko piżamce. Wydawało się, że szanse na przeżycie ma niewielkie, ale udało się. Adaś jest w pełni sił i dziś jedzie do domu. Ostatniego dnia pobytu w szpitalu odwiedziła go dziennikarka Dzień Dobry TVN Ula Chincz. Rozmawiała również z prof. Januszem Skalskim, dr Anną Świerczyńską i mamą Adasia - Pauliną Ćwięczek. Czy Adaś robi szybkie postępy podczas rehabilitacji? Czy dom już jest przygotowany na powrót chłopca? Jak będą wyglądały dni Adasia po wyjściu ze szpitala?