Przed nami sezon urlopowy, więc to najwyższy czas, by się do niego odpowiednio przygotować. W dobie pandemii to szczególnie ważne. Wybierając się w podróże – zarówno te bliższe, jak i dalsze – warto mieć pod ręką internetową książeczkę zdrowia. Dlaczego?
Przed pójściem do lekarza specjalisty warto się odpowiednio przygotować. Jakie informacje zebrać przed wizytą? Jakie dokumenty zabrać ze sobą? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN internistkę dr Ewę Czernicką-Cierpisz.
Dokumentacja medyczna o naszym stanie zdrowie jest dla lekarza niczym mapa dla wędrowca. To na jej podstawie podejmuje decyzje o dalszym leczeniu i może przewidzieć skutki swojego postępowania. Pierwszą dokumentacją jesteśmy obdarowani tuż po urodzeniu i im jesteśmy starsi, tym jej przybywa. Zakładana jest w miejscach, gdzie się w danym momencie leczyliśmy. W Dzień Dobry TVN gościliśmy Marzenę Bieńkowską z Biura Rzecznika Praw Pacjenta, by zapytać ją, co się dzieje z naszą dokumentacją medyczną, gdy zmieniamy przychodnię i co zrobić, by ją nam udostępniono?
W piątek w Dzień Dobry TVN: zadamy pytanie, czy można być szczęśliwym non stop - o tym autorka bestsellerów w tym temacie. Następnie spotykamy się z uśmiechniętymi Kurtem Russellem i Jennifer Jason Leigh - jak wpłynęła na nich współpraca z Quentin Tarantino. Oprócz tego - w trosce o zdrowie widzów - recepta na idealne dla naszego kręgosłupa siedzisko w pracy oraz zdradzamy, co się dzieje z naszą dokumentacją medyczną, kiedy zmieniamy przychodnię. Startujemy o 8.00.
Na początku roku pacjenci mieli problem z dostaniem się do niektórych przychodni oraz z wydobyciem swoich dokumentacji medycznych. To wszystko z powodu braku konsensusu lekarzy z Porozumienia Zielonogórskiego z Ministrem Zdrowia Bartoszem Arłukowiczem. Co tak naprawdę jest istotą tego sporu? Pieniądze czy niechęć lekarzy do zwiększonych obowiązków? Wyjaśniała nam to dziennikarka Klara Klinger, która była gościem Dzień Dobry TVN.