Francuskie Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że od stycznia kobiety w wieku do 25 lat będą mogły skorzystać z darmowej antykoncepcji. Zdaniem rządzących jest to odpowiedź na trendy, które wyraźnie wskazują, że młode Francuzki coraz częściej rezygnują z zapobiegania ciąży.
Antykoncepcja to nie tylko pigułka i prezerwatywa. Badania przeprowadzone w ramach kampanii edukacyjnej "Bezpieczna na okrągło" pokazały, że kobiety - choć deklarują zainteresowanie tematem - to niewiele wiedzą o nowoczesnych metodach zapobiegania ciąży. Co gorsza, połowa pytanych uważa, że stosunek przerywany to również forma antykoncepcji.
Obyczajowość seksualna Polaków zmienia się, zwłaszcza wśród młodzieży. Większość ludzi współżycie rozpoczyna przed 18. rokiem życia. Jednak, jeśli chodzi o dorosłych - ich aktywność seksualna spada. Dlaczego tak się dzieje? Przyczyny tego stanu rzeczy wyjaśnia prof. Zbigniew Izdebski, seksuolog i doradca rodzinny.
Wiek, w jakim dochodzi do zaniku krwawień miesięcznych jest kwestią wyjątkowo indywidualną. U części kobiet – około jednego procenta – dojdzie do tego jeszcze przed ukończeniem czterdziestego roku życia. Większość przechodzi menopauzę pomiędzy 45. a 55. rokiem życia.
Mimo że szczepionka przeciwko COVID-19 opracowana przez firmę AstaZeneca została uznana za bezpieczną, to lekarze nie potrafią odpowiedzieć na pytanie, czy jej podanie sprzyja zakrzepicy. Czym właściwie jest choroba zakrzepowa? Kto znajduje się w grupie ryzyka? Czy osoby, które zmagają się z tym schorzeniem, powinny obawiać się szczepień? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z dr. n. med. Maciejem Jędrzejko, ginekologiem i położnikiem.
Zofia Zborowska nie ukrywa, że jest przeciwna wprowadzonej w życie ustawie antyaborcyjnej. Swego czasu w mediach społecznościowych chętnie pokazywała ujęcia z marszów kobiet, w których uczestniczyła. Teraz przyszedł czas na kolejny krok. Aktorka na Instastory opublikowała poruszające historie kobiet, które mają za sobą trudne wizyty u ginekologa.
Antykoncepcja to problem głównie kobiet. Teraz może się to zmienić. Brytyjscy badacze są bliscy opracowania męskiego odpowiednika tabletki antykoncepcyjnej. Jak będzie działał preparat i kiedy trafi na rynek? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z dr Maciejem Jędrzejko, ginekologiem.
Atlas Antykoncepcyjny jest raportem, w którym przeanalizowano dostęp do środków zapobiegających ciąży w 46 krajach europejskich. Okazało się, że Polska, na tle innych krajów europejskich wygląda najgorzej. W naszym programie dr n. med. Maciej Jędrzejko, specjalista ginekologii i położnictwa, wyjaśnił dlaczego.
Para, która nie planuje dziecka, musi zadbać o zabezpieczenie. Ale na kim powinien spoczywać ciężar antykoncepcji? Na kobiecie, czy mężczyźnie? Reporterka Dzień Dobry TVN postanowiła zapytać o to Polaków.
Natalia Janoszek to aktorka, fotomodelka i tancerka, która ma na swoim koncie główne role w bollywoodzkich superprodukcjach. Niedawno w ciężkim stanie trafiła do szpitala. Zdiagnozowano u niej zator i zawał płuc, których przyczynami mogły być długie podróże samolotem i tabletki antykoncepcyjne. Czym objawiała się u niej choroba? Co pamięta z dnia, w którym trafiła do szpitala? Jak się dzisiaj czuje? Z Natalią rozmawiała Katarzyna Olubińska. Dziennikarka Dzień Dobry TVN zapytała również, czy to prawda, że zamykają dla aktorki sklepy w Indiach, kiedy robi w nich zakupy i czy jest zakochana.
Z badań firmy Durex wynika, że aż 20 proc. osób podczas pierwszego stosunku w ogóle się nie zabezpiecza, ponieważ - ich zdaniem - podczas inicjacji nie można zajść w ciążę. Kolejny mit na temat seksu mówi, że nie można zajść w ciążę podczas karmienia piersią. O skutecznej antykoncepcji i tym, jak uniknąć nieplanowanej ciąży rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z seksuologiem Danielem Cysarzem, ekspertem marki Durex.
Tzw. antykoncepcja awaryjna znów jest na receptę. Minister Zdrowia kilkukrotnie zmieniał argumentację swojej decyzji, zaczynając od występowania poważnych i częstych powikłań, a na nagminnym kupowaniu jej przez młode dziewczyny kończąc. Wszystkie jego argumenty zostały obalone przez wyniki niezależnych badań. Dlaczego więc tabletka "dzień po" jest znowu na receptę? W Dzień Dobry TVN ginekolog dr Grzegorz Południewski powiedział, kto najczęściej stosuje tabletkę "dzień po" i jakie są skutki jej zażycia. Czy będzie dostępna dla kobiet, które doświadczyły gwałtu?
W Polsce antykoncepcja jest tematem politycznym. Tabletka „dzień po” nadal budzi sporo kontrowersji. Dlaczego? Co Polki wiedzą o antykoncepcji? Jakie jest działanie pigułki? Czy faktycznie ma ona działanie wczesnoporonne? Gościem Dzień Dobry TVN był ginekolog i położnik Romuald Dębski.
W drugim odcinku cyklu "Edukacja seksualna" rozmawiamy o antykoncepcji. Okazuje się, że młodzież o antykoncepcji myśli w kontekście ciąży, ale nie bierze pod uwagę chorób przenoszonych drogą płciową. Rośnie przez to zarażenie wirusem HIV i kiłą. Antykoncepcja jest tematem tabu dla nastolatków czy może bardziej dla ich rodziców? Kiedy jest odpowiedni moment, by rozpocząć rozmowy z dzieckiem? Jakie środki antykoncepcyjne wybiera młodzież najczęściej? Gościem Dzień Dobry TVN była Aleksandra Józefowska z grupy edukatorów seksualnych „Ponton”.
"Sprawa jest prosta, mam 28 lat i dopiero kilka miesięcy temu dowiedziałam się, że nie muszę truć się tabletkami antykoncepcyjnymi, plastrami czy innymi ścierwami..." - te słowa Zofii Zborowskiej zawojowały niedawno internet. Postanowiliśmy zaprosić ich autorkę do studia Dzień Dobry TVN i porozmawiać z nią o różnicach między antykoncepcją hormonalną i naturalną. Czy są równie skuteczne? Zobaczcie!
Od roku tabletka „dzień po” dostępna jest bez recepty. Sporym zainteresowaniem cieszy się wśród nastolatków, którzy stosują ją jak regularną antykoncepcję. O świadomości młodzieży na temat zabezpieczania się i pierwszej wizycie u ginekologa rozmawialiśmy z goszczącymi w Dzień Dobry TVN: Żenią Aleksandrową z Grupy Edukatorów Seksualnych "Ponton" i Edytą Poncyljusz - mamą czworga dzieci.
W czwartek w Dzień Dobry TVN: elegancka dresiara, która czerpie inspiracje z pop-artu - zachwyceni robimy przegląd szafy Ady Fijał. Następnie: temat chwytliwy a produkty zdrowe i pożądane - czy bio i eko to to samo? Radzimy, jak nie wpaść w pułapkę marketingowych chwytów. Ponadto: kapela, która powstała z miłości do kielecczyzny i dancingów - oddajemy Was w ramiona Tęgich Chłopów. A na koniec: współczesne nastolatki zamiast antykoncepcji biorą tabletki "po" - jak je zachęcić do wizyty u ginekologa? Startujemy o 8.00!
Jaki jest stan wiedzy na temat współczesnej antykoncepcji i jakie są jej najpopularniejsze metody? Dlaczego ciężar antykoncepcji wciąż spoczywa przeważnie na kobietach? Zapytaliśmy o to dr. Beatę Sterlińską-Tulimowską, ginekolog.
Komisja Europejska zdecydowała, że pigułki "dzień po", czyli tzw. antykoncepcja awaryjna będą sprzedawane bez recepty. Sprawa jest kontrowersyjna - jedni uważają, że jest to słuszna decyzja, inni, że wręcz przeciwnie. Co sądzą o tej sprawie goście Dzień Dobry TVN: Małgorzata Terlikowska, dziennikarka Agata Diduszko-Zyglewska i dr Grzegorz Południewski - ginekolog-położnik? Specjalnie dla nas wypowiedział się również wiceminister zdrowia Sławomir Neumann. Dowiedzieliśmy się od niego, jaka jest decyzja polskiego rządu w tej sprawie.
Implant ma długość około 4 centymetrów. Wszczepienie wymaga znieczulenia miejscowego. Jakie są przeciwwskazania do zastosowania tej innowacyjnej w Polsce metody antykoncepcji? Czy jest bardziej bezpieczny niż tabletki antykoncepcyjne? W studiu Dzień Dobry TVN gościem był Grzegorz Południewski - ginekolog i położnik. Jaka jest skuteczność tej metody w zestawieniu z innymi, bardziej popularnymi?
Na polskim rynku ukazała się książka Marty Brzezińskiej-Waleszczyk o naturalnym planowaniu rodziny - "Wszystko, co chcecie wiedzieć o seksie bez antykoncepcji, ale boicie się zapytać". Do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy: Aleksandrę i Mateusza Filipiuków oraz Dorotę i Tomasz Cieślińskich, którzy - jak sami mówią - naturalne planowanie rodziny to ich styl życia.
Czym różni się życie nastolatek w Polsce od życia nastolatek w Meksyku? Czy w Meksyku jest utrudniony dostępu do antykoncepcji? Czy w meksykańskiej rodzinie rozmawia się o seksie?Jak różnice kulturowe wpływają na ich życie rodzinne i dlaczego do tej pory nie mogli znaleźć nikogo, kto by przebilł uszy ich córce?
Karmienie piersią eliminuje możliwość zapłodnienia, moczenie męskiego członka w popularnym napoju z bąbelkami może mieć wpływ na ciążę, po stosunku wystarczy się umyć wodą z mydłem, stosunek przerywany to dobry sposób na antykoncepcję.Takie mity, choć to niewiarygodne, dalej pokutują wśród ludzi. W studiu obalił je wszystkie ginekolog – położnik dr Witold Rogiewicz.
Dlaczego w Polsce nastolatki nie mogą pójść do ginekologa bez zgody matki, pomimo, że zgodnie z polskim prawem już 16-latka może uprawiać seks? Czy leki hormonalne mają negatywny wpływ na zdrowie młodych kobiet? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy mamę 4 dzieci Edytę Poncyliusz oraz ginekologa dr. Grzegorza Południewskiego.
Coraz więcej młodych ludzi decyduje się na wczesne współżycie seksualne. Dlaczego nastolatki nie chcą wytrwać jak najdłużej w dziewictwie? Co nimi kieruje i skąd młodzież czerpie wiedzę o seksie? Opowiedziały o tym w studiu Dzień Dobry TVN ginekolog dr Iwona Szaferska, edukator seksualny Natalia Broniarczyk oraz seksuolog dziecięcy Aneta Zielińska.
Panuje przekonanie, że za antykoncepcję odpowiedzialna jest kobieta. Nic bardziej mylnego. Mężczyźni też mogą przejąć te obowiązki - i coraz częściej to robią. Wystarczy zwykła i bezbolesna wazektomia - zabieg polegający na przecięciu nasieniowodu. Tylko który mężczyzna by się jej podał? W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: ginekolog, położnik i właściciel kliniki przeprowadzającej wazektomię dr Eugeniusz Siwik oraz Piotr Konopka, pacjent dr Siwika, który przeszedł zabieg wazektomii.
O antykoncepcji XXI wieku rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z dr. Romualdem Dębski, ginekologiem i położnikiem. Dlaczego wynalazek XX wieku, czyli pigulka antykoncepcyjna, która jest jedną z najsuteczniejszych metod zapobiegania ciąży odchodzi do lamusa? Co zastąpi tabletki antykoncepcyjne? Plastry, pierścienie dopochwowe czy wkładki - co najczęściej wybierają kobiety?
Jeden z posłów PO pracuje nad ustawą, która pozwoli aptekarzom odmówić klientowi sprzedaży tabletek antykoncepcyjnych, jeśli sprzedaż taka będzie naruszała jego sumienie. Z ginekologiem dr Grzegorzem Południewskim rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN o zasadności takiej ustawy!
Czy wieloletnia kuracja lekami hormonalnymi może być zagrożeniem dla zdrowia kobiety? Okazuje się, że leki hormonalne mogą doprowadzić do wzrostu ciśnienia tętniczego, rozwoju nowotworów narządów rodnych lub piersi oraz choroby zakrzepowo-zatorowej. Jak rozpoznać, że dane pigułki nam służą lub nie? Kiedy odstawić tabletki antykoncepcyjne? O skutkach odstawienia pigułek antykoncepcyjnych rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN dr. Piotrem Gryglasem.