Draginja Nadażdin jest uchodźczynią urodzoną w byłej Jugosławii i aktywistką walcząca o prawa człowieka. Od 26 lat mieszka w Polsce, a od 13 - kieruje polskim oddziałem Amnesty International. Jak się znalazła w naszym kraju? Co ceni w swojej pracy? Za czym tęskni?
Amnesty International przeprowadziło eksperyment, w ramach którego posadziło na przeciwko siebie dwie osoby, by przez 4 minuty patrzyły sobie w oczy. Jedna z nich była uchodźcą, druga obywatelem Europy. Jak reagujemy patrząc drugiemu człowiekowi prosto w oczy? Które miejsce w rankingu tolerancji wobec uchodźców zajmuje Polska? Naszymi gośćmi były Aleksandra Górecka i Katarzyna Wac.
Obowiązujący kodeks karny nie przewiduje kary śmierci. Ma ona jednak swoich zwolenników, którzy, gdy tylko w mediach pojawia się informacja o bestialskim mordzie, chcą jej uwzględnienia w przepisach polskiego prawa karnego. Twierdzą, że po jej wprowadzeniu przestępczość zmaleje. Czy rzeczywiście? Zastanawialiśmy się nad tym z gośćmi Dzień Dobry TVN: Aleksandrą Zielińską z Amnesty International i Maciejem Sopyło z grupy „Horyzont – przeciw karze śmierci” przy Stowarzyszeniu „Polis”.
W studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Agatą Włodarczyk z Greenpeace, która walczy o ochronę środowiska i odnawialne źródła energii oraz z Draginją Nadaždin, doświadczoną przez wojnę w byłej Jugosławii, teraz walczącą o prawa człowieka w Amnesty International. Co je łączy, a co dzieli?