Wibrator medyczny służy nie tylko przyjemności. "Bardzo często wykorzystywany jest w rehabilitacji"

Autor:
Katarzyna
Oleksik
para w łóżku

Seks osób z niepełnosprawnościami to wciąż temat tabu. Część z nas uważa, że choroba czy wypadek całkowicie wymazują z ich życia intymność, czułość i bliskość. Tymczasem osoby z niepełnosprawnościami także mają potrzeby seksualne i z pomocą specjalnych urządzeń mogą czerpać przyjemność oraz spełnić marzenie o rodzicielstwie. Jednym z takich sprzętów jest wibrator medyczny. Jak działa? O tym rozmawialiśmy z Anną Golan, seksuologiem.

Wibrator medyczny – co to jest?

Wibratory medyczne to specjalne wibratory przeznaczone dla osób z niepełnosprawnościami. Umożliwiają im uzyskanie erekcji, wytrysku oraz osiągnięcie orgazmu.

– Są tak zaprojektowane, aby osoby z niepełnosprawnościami mogły z nich wygodnie korzystać – tłumaczyła w rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl Anna Golan, seksuolog.

Jak wygląda codzienność osób z niepełnosprawnościami?

Life On Wheelz o seksie osób z niepełnosprawnościami
Life On Wheelz o seksie osób z niepełnosprawnościami
wideo 2/5

Urządzenia te różnią się kształtem oraz większą mocą wibracji niż klasyczne gadżety erotyczne. – Jeżeli ktoś w wyniku urazu ma zmniejszone czucie, to ten przyrząd musi działać znacznie mocniej – dodała specjalistka.

Kto może korzystać z wibratorów medycznych?

Z tego rodzaju sprzętów mogą korzystać zarówno kobiety, jak i mężczyźni. W zależności od potrzeb będzie on wyglądał inaczej i miał inne przeznaczenie.

– Wibrator kojarzy nam się z gadżetem, którego używają głównie kobiety. Wykorzystują go do stymulacji zewnętrznej, np. łechtaczki lub wprowadzają do pochwy. Wibrator medyczny – przeznaczony dla mężczyzn – ma zupełnie inny kształt. Został tak stworzony, aby można nim było objąć penisa. Może np. mieć dwie końcówki, które będą umieszczone u nasady lub przy żołędzi penisa. Jego wibracje będą pobudzać erekcję i dawać przyjemność – wyjaśniała seksuolożka.

Należy podkreślić, że wibratory medyczne służą nie tylko przyjemności. Jeśli para stara się o dziecko, a partner ze względu na ograniczenia nie może osiągnąć wytrysku, wibrator medyczny może mu w tym pomóc, a tym samym zapłodnienie i zajście w ciążę staje się możliwe.

Wibratory – także te medyczne – to tak naprawdę masażery, a te bardzo często wykorzystywane są w rehabilitacji. Możemy ich używać do relaksacji, do masażu. Pomagają rozluźnić ciało, a także zredukować m.in. problemy z pęcherzem moczowym – wyliczała Anna Golan.

Wibrator medyczny – skąd można go wziąć?

Wibratory medyczne nie są w Polsce dobrze znane i nie wszystkie osoby z niepełnosprawnościami wiedzą o ich istnieniu. Na szczęście są fundacje, które edukują i mówią o rehabilitacji seksualnej. Skąd wziąć takie urządzenie? – Niektóre sex-shopy mają je w swojej ofercie, można je sprowadzić z zagranicy. Z takich wibratorów korzystają również kliniki zajmujące się leczeniem niepłodności – podkreśliła nasza rozmówczyni.

Jak dodała, nie spotkała się z sytuacją, aby ktoś otrzymał wibrator "na receptę" i w ramach refundacji. Zazwyczaj zainteresowane osoby muszą zapłacić z własnej kieszeni. – Te sprzęty są drogie, trzeba na nie wydać kilka razy więcej niż za fajny, designerski i dobrej jakości wibrator – podsumowała.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: stefanamer/Getty Images

Pozostałe wiadomości