Gdy seksualność staje się źródłem przemocy. "Sprawcy zwykle są manipulujący i psychopatyczni"

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Zapłakana kobieta oparta o ścianę.

Naruszanie sfery prywatności, zawstydzanie, poniżanie, rozsiewanie plotek czy próba sprawowania kontroli nad zachowaniem i emocjami kobiety - slut-shaming może przejawiać się na wiele sposobów. Przemoc skupiająca się wokół damskiej seksualności to powszechne zjawisko, obok którego trudno jest przejść obojętnie. Co kieruje osobami, które poddają ocenie wygląd, a nawet potrzeby cielesne przedstawicielek płci pięknej? Jak bronić się przed tego rodzaju agresją? W rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl odpowiedzi na te pytania udzielił seksuolog i psychoterapeuta, Andrzej Gryżewski.

Slut-shaming - na czym polega?

Ofiary slut-shamingu często czują się winne z powodu swojej seksualności. U podstaw doświadczanej przez nie przemocy leżą krzywdzące schematy dotyczące wyglądu i potrzeb cielesnych, ale także słabość, kompleksy czy zraniona duma agresorów. Upokarzanie i zawstydzanie kobiet to praktyki, których zwykle dopuszczają się odrzuceni adoratorzy bądź partnerzy pragnący przejąć kontrolę w związku.

Problemy natury psychologicznej

Jak wspierać osoby w kryzysie psychicznym?
Jak wspierać osoby w kryzysie psychicznym? Dzień Dobry TVN
wideo 2/18

- Ryzyko zderzenia się z tym zjawiskiem wzrasta w przypadku kobiet z osobowością histrioniczną, wyróżniających się za sprawą ekspresyjnego zachowania bądź odważnego ubioru. Zdarzają się mężczyźni, którzy dopisują do tego własną teorię i powiązują określone cechy z otwartością seksualną, wyuzdaniem, a nawet nimfomanią. Oczywiście te założenia są kompletnie mylne - zauważa Andrzej Gryżewski, jednocześnie zwracając uwagę na portret psychologiczny osób stosujących slut-shaming.

- Spotykam takich pacjentów w swoim Instytucie. Zwykle są to mężczyźni zaburzeni osobowościowo, mający rys psychopatyczny, narcystyczny. Po odrzuceniu przez kobietę usiłują wytoczyć wojnę płci przeciwnej. Umieszczają w sieci intymne zdjęcia byłej czy niedoszłej partnerki, upubliczniają nagrania będące zapisem seksu oralnego. Zdarza się i tak, że znajdują swoje ofiary w pracy. Gdy widzą kobietę, która w jakiś sposób się wyróżnia, zaczynają plotkować, wymyślają rozmaite historie na jej temat. Rozpowiadają, że jest otwarta w sypialni i godzi się na wszystko, jednocześnie umieszczając ją na liście swoich miłosnych podbojów. Przeważnie nie ma to nic wspólnego z prawdą - wyjaśnia doświadczony seksuolog.

Slut-shaming - jak radzić sobie z przejawami przemocy?

Seksualność dotyczy każdego człowieka i nie należy się jej wstydzić. Tymczasem sprawcy slut-shamingu robią wszystko, by ich ofiary poczuły się upokorzone, żyły w poczuciu winy wywołanym rzekomą rozwiązłością, a tym samym zupełnie zwątpiły w swoją wartość. Zderzenie z tą formą przemocy nierzadko stanowi wstęp do poważnych problemów, wymagających interwencji specjalisty.

- Pomocy szukają zwykle kobiety, które mają już depresję, zaburzenia lękowe bądź PTSD, czyli zespół stresu pourazowego. W swoim gabinecie mam do czynienia głównie z ofiarami slut-shamingu. Sprawcom to nie przeszkadza, bo okoliczności rzadko obracają się przeciwko nim. Zwykle są manipulujący, psychopatyczni i potrafią rozgrywać sytuację na własną korzyść. Jeśli już sięgają po poradę eksperta, to tylko dlatego, że zmusiła ich do tego partnerka bądź w firmie wyszło na jaw, że szkalowali współpracownice - przekonuje Andrzej Gryżewski. Dodaje też, że każdy przejaw przemocy wymaga zdecydowanej reakcji, dlatego dotknięte slut-shamingiem kobiety nie powinny pozostawiać swoich oprawców w poczuciu bezkarności.

- Warto to zgłaszać. Jeżeli ktoś bez naszej zgody umieszcza w sieci intymne nagrania czy zdjęcia, powinniśmy bez wahania udać się na policję. Dzięki temu treści zostaną usunięte, a sprawca będzie musiał zmierzyć się z konsekwencjami swoich czynów. Jeśli dochodzi do nadużyć w miejscu pracy, zwróćmy się z prośbą o pomoc do szefostwa lub działu HR. W tym wypadku pomocne mogą okazać się obciążające agresora dowody. Obelżywe komentarze czy krzywdzące plotki można nagrać za pomocą dyktafonu - radzi ekspert, jednocześnie zwracając uwagę na fakt, że do niebezpiecznych sytuacji może dochodzić także po zakończeniu związku czy przelotnego romansu.

- Jeśli adorator dostaje przysłowiowego kosza i zaczyna być przemocowy, to warto powiedzieć o tym wspólnym znajomym. Większość mężczyzn nie toleruje takiego zachowania, czuje się w obowiązku stanąć w obronie kobiety. Kolega z pracy, a nawet mąż przyjaciółki z pewnością chętnie podejmie się rozmowy z taką osobą. Taka interwencja może okazać się bardzo skuteczna - podsumowuje współautor bestsellerowej książki "Sztuka obsługi waginy".

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Magdalena Brzezińska

Źródło zdjęcia głównego: urbazon/Getty Images

Pozostałe wiadomości