"Zapominamy o wsparciu". Jakie zagrożenia niesie marzenie o miłości romantycznej?

Autor:
Katarzyna
Lackowska
Miłość romantyczna jest szkodliwa?

Nikt nie ma chyba wątpliwości, że miłość to bardzo silne uczucie, a jego utrata może okazać się traumatycznym przeżyciem. Naukowcy są zdania, że odejście osoby, którą kochamy, wywołuje w mózgu reakcję podobną do próby wyjścia z uzależnienia. Czy zatem romantyczne zauroczenie rodem ze szklanego ekranu to dar od losu czy raczej przekleństwo?

Miłość jak z filmu - dlaczego jest niebezpieczna?

Któż z nas nie marzył o miłości jak z "Titanica"? Pojawiające się nagle uczucie, które wybucha feerią barw w dwójce zagubionych i samotnych ludzi, przez lata utrwaliło się w naszej świadomości jako Święty Graal relacji. Okazuje się jednak, że stworzony przez pisarzy, scenarzystów i reżyserów obraz pięknej, choć często dramatycznej miłości, może stać się przekleństwem.

- Największy żal, jaki mam dla "Titanica", to to, że stworzył mit romantycznej miłości - powiedział w Dzień Dobry TVN prof. Wojciech Kulesza, psycholog społeczny. - Najpierw zrobił to Szekspir w "Romeo i Julii", a następnie "Titanic", film znany na całym świecie - dodał. - Minus tego filmu jest taki, że przeceniamy miłość romantyczną - wskazał. Dlaczego, jego zdaniem, może to być zjawisko szkodliwe? - Jesteśmy tak skoncentrowani na miłości romantycznej, że nie doceniamy żadnej innej - wyjaśnił nasz gość.

Nie tylko miłość romantyczna - doceńmy relacje

- Badania pokazują wprost. Wydłuża życie przynależność społeczna, akceptacja, kochanie, ale niekoniecznie romantyczne - zaznaczył prof. Wojciech Kulesza, który na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia z zakresu psychologii społecznej i psychologii miłości. - Możemy być zakochani całe życie, ale inwestujemy w miłość romantyczną, która albo uleci, albo szukamy jej u innych osób - dodał.

- Zapominamy o wsparciu, o tym, że mi ktoś pomoże, że czuje się wysłuchany, akceptowany. Dostajemy to nie tylko w romantycznej miłości - podkreślił. - Dbajmy o przyjaźnie, przynależności społeczne - zaapelował na koniec ekspert.

Co dzieje się w czasie, kiedy jesteśmy zakochani? Tego dowiesz się z naszej rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Lackowska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości