Porady

Jak zastąpić chemię do sprzątania naturalnymi produktami? "Można wykorzystać resztki ze śniadania"

Porady

Autor:
Berenika
Olesińska
Jak zastąpić chemię do sprzątania naturalnymi produktami?
Jak zastąpić chemię do sprzątania naturalnymi produktami? Dzień Dobry TVN
wideo 2/6
Dzień Dobry TVNJak zastąpić chemię do sprzątania naturalnymi produktami?

Sprzątanie jest groźne dla naszego zdrowia tak samo jak palenie papierosów. To wniosek naukowców, którzy badali stan płuc osób zajmujących się zawodowo porządkami. W jaki sposób zadbać o czystość w domu i jednocześnie uchronić się przed chorobami? Na pomoc przychodzą naturalne preparaty. Jak je samemu wykonać? Przepisem na uniwersalną pastę do czyszczenia podzieliła się w Dzień Dobry TVN Sylwia Majcher, specjalistka zero waste.

Chemia w środkach czystości szkodzi zdrowiu

Obficie wykorzystywane w domach detergenty mogą być przyczyną niepożądanego bałaganu w ludzkim organizmie. Drobne cząsteczki ze sprayu pozostają w powietrzu w zamkniętym pomieszczeniu nawet przez kilka godzin po czyszczeniu. Są w stanie przenikać do płuc i powodować infekcje. Problemu nie warto bagatelizować, bowiem z badań przeprowadzonych dla Polskiego Towarzystwa Ekonomiki Gospodarstwa Domowego wynika, że zapotrzebowanie na środki czystości jest w naszych mieszkaniach naprawdę spore.

Pod lupę bierzemy chociażby płyn do mycia naczyń . 18 000 sztuk noży, widelców, łyżek i łyżeczek, co najmniej 1 300 sztuk talerzy, jakieś 6 000 sztuk filiżanek i szklanek oraz 3 000 sztuk innych naczyń mytych jest co roku w statystycznej polskiej czteroosobowej rodzinie.

Sprzątanie bez chemii - uniwersalna pasta sodowa

Jak ochronić środowisko i własne zdrowie, a przy okazji cieszyć się lśniącą zastawą stołową?

- Trzeba pójść do swojej kuchni i poszukać naturalnych środków, które mamy. Można sprzątać ekologicznie i wykorzystywać różne resztki, które zostają nam np. ze śniadania - przekonuje dziennikarka ekologiczna i specjalistka ds. zero waste Sylwia Majcher. 

Ekspertka doradza, by detergenty zastąpić sodą oczyszczoną, sodą kalcynowaną oraz boraksem. Dla przykładu podała banalny przepis na uniwersalną pastę, która nadaje się chociażby do mycia piekarnika. Sodę oczyszczoną zalewa małą ilością wody i delikatnie miesza aż do powstania konsystencji mleczka. Termin przydatności do użycia preparatu to nawet trzy tygodnie.

Proszek na 40 prań - domowy sposób od Sylwii Majcher

Składniki:

  • 50 g startego szarego mydła lub mydła z Aleppo, lub płatków mydlanych;
  • 125 g sody kalcynowanej;
  • 125 g boraksu;
  • 10 kropli olejku zapachowego.

Sposób użycia

Wymieszaj wszystkie składniki. Do zwykłego, codziennego prania wystarczy wsypać jedną, dużą łyżkę proszku. Dwie łyżki poradzą sobie z większymi zabrudzeniami i plamami. Dla wzmocnienia efektu odświeżenia w miejsce płynu do zmiękczania można wlać łyżkę wody utlenionej (rekomendowane do białego prania) lub sok z cytryny.

Naturalny płyn do mycia naczyń - przepis Sylwii Majcher

Składniki:

  • 1 łyżka sody kalcynowanej;
  • 1 łyżka płatków mydlanych;
  • szklanka ciepłej wody;
  • 10 kropli olejku eterycznego.

Wszystkie składniki należy wymieszać i przelać do butelki.

Jak zrobić uniwersalny ocet z cytrusów do czyszczenia zabrudzonych powierzchni? Tego dowiesz się z naszego materiału wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości