Finanse i Praca

Polacy coraz chętniej robią zakupy online. Jakich produktów szukamy w sieci?

Finanse i Praca

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
forsal.pl
klawiatura komputera

Galopująca inflacja i wysokie ceny produktów sprawiły, że Polacy szukają sposobu na to, aby za zakupy płacić mniej. Z badań przygotowanych przez Izbę Gospodarki Elektronicznej wynika, że aż 78 proc. Polaków - w poszukiwaniu oszczędności - robi zakupy w internecie. Co najczęściej kupujemy online?     

Polacy coraz częściej robią zakupy w internecie

Izba Gospodarki Elektronicznej (IGE) przeprowadziła badania "W kryzysie do e-commerce". Jego celem było sprawdzenie, jak Polacy podchodzą do swoich finansów i zakupów przez internet. - Z przeprowadzonego badania wynika, że Polacy nie są gotowi na kryzys. Mimo że podejmują różne działania zapobiegawcze, to sytuacja wyjściowa nie jest zbyt dobra - czytamy w raporcie. Co ciekawe, aż 1/3 ankietowanych przyznała, że będzie kupowała w sieci wszystko, co się tylko da.

Jak zaplanować tanie zakupy?

Jak zaplanować tanie zakupy?
Jak zaplanować tanie zakupy?Dzień Dobry TVN
wideo 2/3

Respondenci byli pytani również o to, czy mają jakieś oszczędności. 48 proc. pytanych wyznała, że je posiada. Tyle samo ankietowanych wyznało, że kwota, którą udało im się odłożyć nie przekracza 10 tysięcy złotych. 61 proc. pytanych uważa swoją sytuację ekonomiczną za akceptowalną lub co najwyżej przeciętną. Co 4. pytany ocenia ją jako złą lub bardzo złą. 34 proc. respondentów uważa, że w ciągu najbliższych miesięcy jeszcze się ona pogorszy. Jedynie 12 proc. jest zdania, że będzie ona lepsza.

Jak Polacy dbają o swoje finanse?

78 proc. respondentów przyznało, że z oszczędności przeniosło część zakupów w różnych kategoriach do sieci. Respondenci przyznali, że obecna sytuacja spowodowała, że zaczęli kupować w sieci produkty, które wcześniej kupowali stacjonarnie. - Przede wszystkim jest to rozrywka (19 proc.), jedzenie z dostawą do domu (18 proc.), szkolenia i kursy (16 proc.), a także produkty RTV/AGD (14 proc.) i modowe (13 proc.) - czytamy w podsumowaniu badaniu.

Co 10. pytany przyznał, że w sieci kupuje również kosmetyki, elektronikę oraz produkty dla dzieci. Do tego 56 proc. ankietowanych przyznało, że zamierza części korzystać z zakupów przez internet. Powodem, dla którego Polacy coraz częściej rezygnują z zakupów stacjonarnych jest fakt, że te w sieci są wydają im się dużo bardziej atrakcyjne. - Według nich promocje internetowe są częstsze (34 proc.), generalnie ceny produktów są niższe (34 proc.), łatwiej jest porównywać ceny i oferty (32 proc.), jest większy wybór marek (32 proc.) i produktów (27 proc.), a poza tym można łatwiej dokonać zwrotu, a więc ryzyko związane z nietrafionym zakupem jest znacznie mniejsze - przekazała Izba Gospodarki Elektronicznej.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: forsal.pl

Źródło zdjęcia głównego: Steven Puetzer/Getty Images

Pozostałe wiadomości