Kiedy kierowca nie powinien prowadzić auta? "Ryzyko śmiertelnego wypadku rośnie trzykrotnie"

Autor:
Justyna
Piąsta
Czego nie powinni robić kierowcy?
Czego nie powinni robić kierowcy? Dzień Dobry TVN
wideo 2/7

Niekorzystne warunki atmosferyczne przyczyniają się do powstawania większej liczby kolizji i śmiertelnych wypadków samochodowych. Właśnie dlatego kierowcy powinni być szczególnie uważni na drodze. O co warto zadbać, zanim wsiądziemy za kierownicę? Na to pytanie odpowiedział w Dzień Dobry TVN lekarz prof. Mirosław Jarosz, autor książki "Kodeks Zdrowotny Kierowcy".

Sen a jazda samochodem

To, że nie można prowadzić samochodu pod wpływem alkoholu czy środków odurzających, jest powszechnie wiadome. Jednak - jak wskazuje lekarz i gastrolog prof. Mirosław Jarosz - istnieje wiele innych czynników, które wpływają na fizyczną i psychiczną kondycję kierowcy.

- Przyczyną wypadków samochodowych, tych śmiertelnych, są alkohol, leki psychotropowe, narkotyki to 10-15 proc. Ale farmakoterapia, czyli leczenie chorób i stosowane leki w różnych chorobach są przyczyną 20 proc. wypadków. 30 proc. to choroby, które są nieleczone lub źle leczone. W Polsce 5 mln osób nie leczy nadciśnienia tętniczego - powiedział prof. Jarosz.

Niezdrowy styl życia i nieodpowiednie żywienie kierowców również zwiększają ryzyko wypadku. Co się dzieje, gdy kierowca za mało śpi?

- Jeżeli śpimy 4-5 godzin, to rano, kiedy wsiadamy do samochodu, to nasz stan psychofizyczny możemy porównać do stanu nietrzeźwości określonego przez 1,5 promila alkoholu we krwi. Chodzi o opóźnioną reakcję, ocenę sytuacji na drodze, nasze możliwości koordynacji ruchowej - wyjaśnił lekarz. - 15 mln ludzi cierpi na zaburzenia snu, na bezsenność, bezdech nocny. (...) Przybyło sytuacji, kiedy miliony kierowców jest niewyspanych i ma zwiększone ryzyko wypadku samochodowego, kiedy rusza w trasę - podkreślił ekspert.

Niekorzystne jest też prowadzenie auta po bardzo długim dniu pracy, kiedy jesteśmy bardzo zmęczeni.

- Jeśli pracujemy 12 godzin i wsiadamy do samochodu, to nasze ryzyko związane z wypadkiem śmiertelnym rośnie trzykrotnie. Jest to bardzo dużo. Powstaje więc pytanie, co zrobić w tej sytuacji? Wystarczy np. się zdrzemnąć przez 15 minut lub odpocząć chociaż przez godzinę. Na każdą taką sytuację mamy pewne rozwiązanie - zaznaczył lekarz.

Dlaczego kierowcy powinni się zdrowo odżywiać?

Kierowcy często wsiadają za kółko w pośpiechu i nie mają czasu zjeść zbilansowanego posiłku. Czym to może skutkować?

- Żyjemy w dobie otyłości i zaburzeń związanych z gospodarką węglowodanową. Bardzo dużo osób ma zaburzenia wydzielania insuliny, insulinooporność. Jeśli nie zjemy np. pełnowartościowego śniadania, to narażamy się na hipoglikemię. Obniżenie cukru we krwi jest tym czynnikiem, który powoduje rozdrażnienie, zachowania emocjonalne na drodze. Dziwimy się często, czemu kierowcy zachowują się tak agresywnie albo zmieniają szybko pas. Może to wynikać z objawów hipoglikemii albo nadciśnienia tętniczego - stwierdził gastrolog.

Co zrobić, żeby zmniejszyć ryzyko wypadku drogowego? Jak przygotować się do wyjazdu w długą trasę? Zobacz materiał wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości