Razem z Ukrainą

Leczy pacjentów w szpitalnym schronie. "Może czyjeś życie wydłuży się dzięki temu, że ja tutaj będę"

Razem z Ukrainą

Autor:
Justyna
Piąsta
Reporter:
Szymon Brózda

Doktor Igor Mokryk pracuje w największym ukraińskim szpitalu kardiologicznym w Kijowie. Tam, gdzie toczy się wojna, trwa też walka o życie pacjentów. Kardiochirurg leczy w podziemnym schronie. Jak wygląda sytuacja na miejscu?

Igor Mokryk pracuje w kijowskim szpitalu

Kardiochirurg Igor Mokryk po ucieczce z ogarniętego wojną Donbasu, przez półtora roku pracował w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Historię ukraińskiego, zdolnego lekarza opowiadaliśmy w Dzień Dobry TVN w marcu 2016 roku.

- To był bardzo korzystny czas, bo się nauczyłem dużo. I profesjonalnie, i jako człowiek. Poznałem Polskę i polskich, dobrych ludzi - wspomina dr Igor Mokryk.

Kilka miesięcy później opuścił Zabrze i wrócił do Kijowa. Obecnie pracuje w największym w Ukrainie szpitalu kardiologicznym. Leczy pacjentów z poważnymi i zagrażającymi życiu chorobami. Od chwili inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę musieli dostosować się do nowej, wojennej rzeczywistości. Podczas licznych alarmów przeciwlotniczych udają się do specjalnego schronu.

- To jest piwnica szpitalna. Pacjenci, którzy są mobilni, są przygotowani. Schodzą na dół, gdzie mają wyznaczone miejsca. Ci pacjenci, którzy muszą być transportowani, to przewozimy ich. Podziwiam tych ludzi, są spokojni, bez żadnej paniki, wspierają personel, wspierają jeden drugiego - powiedział kardiochirurg. - Musimy być razem, musimy być na miejscu, żeby pomagać ludziom, którzy tego potrzebują. Dla pacjentów to bardzo ważne, bo oni przeżywają najcięższy czas w swoim życiu - dodał Mokryk.

Lekarz gotowy do pomocy rannym

Doktor Igor Mokryk postanowił wywieźć z kraju swoją rodzinę - żonę oraz trzy córki. Teraz są bezpieczne, przebywają w Gliwicach. Kardiochirurg sam wrócił do Kijowa i jest gotowy przyjmować rannych z wojennego frontu.

- Jestem w pracy 24/7. Być może czyjeś życie wydłuży się dzięki temu, że ja tutaj będę i tym palcem jakoś to krwawienie wstrzymam. Kiedy w medycynie jest problem, musisz zrobić zabieg. Nie jest to przyjemne, ale po zabiegu żyjesz dobrze, długo, szczęśliwie. Kiedy skończy się wojna, już umówiliśmy się z żoną, że pojedziemy odwiedzić rodziców i tych przyjaciół, których nie widzieliśmy długo. Bliscy ludzie to najważniejsze, co mamy w życiu. Zwyciężymy. Jestem tego pewien - podkreślił Mokryk.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Justyna Piąsta

Reporter: Szymon Brózda

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości